×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 17:42

Dyrektor Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze prof. Reinhard Luehrmann otrzymał w piątek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia podkreśliła, że naukowiec jest jednym z najwybitniejszych biologów molekularnych w świecie.

Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformował w piątek, że nadając tytuł doktora honoris causa prof. Luehrmannowi docenił jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni.

Reinhard Luehrmann urodził się w 1949 roku w Osnabrueck w Niemczech. Jego badania od początku kariery naukowej dotyczą struktury i funkcji cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA). Opublikował blisko 350 artykułów naukowych, jest autorem licznych monografii i podręczników. Jego prace regularnie ukazują się w najlepszych czasopismach naukowych.

Jak podkreślano w trakcie uroczystości przyznania doktoratu honoris causa, profesor jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców zajmujących się dojrzewaniem pre-mRNA.

"Imponujący dorobek naukowy, bardzo wysoki wskaźnik cytowania prac, członkostwo w światowych towarzystwach naukowych, liczne prestiżowe nagrody to zaledwie część charakterystyki jego niezwykłej sylwetki naukowej. Na uwagę zasługuje również erudycja, profesjonalizm i niezwykła fascynacja profesora zagadnieniem, któremu poświęcił całe naukowe życie" - mówiła o wyróżnionym prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

W latach 2001-2006 prof. Luehrmann koordynował projekt europejski European Network of Excellence on Alternative Splicing (EURASNET), w którym współpracowało ze sobą 40 grup badawczych, w tym dwie grupy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Okres ten był bardzo ważny dla Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM. Uczestnictwo w projekcie EURASNET pomogło uczynić z niego jednostkę dobrze rozpoznawaną na całym świecie, a tym samym znacząco wzmocniło międzynarodową pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" - podała w piątek poznańska uczelnia.

Jak podkreślono, nadając prof. Reinhardowi Luehrmannowi tytuł doktora honoris causa, UAM docenia jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni; wskazano, że profesor jest "wielkim przyjacielem Polski i uniwersytetu", odwiedzał Polskę wielokrotnie, spotykał się z polskimi naukowcami i wygłaszał wykłady.

Senat UAM podjął decyzję o nadaniu tytułu w styczniu 2019 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA