PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 17:42

Dyrektor Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze prof. Reinhard Luehrmann otrzymał w piątek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia podkreśliła, że naukowiec jest jednym z najwybitniejszych biologów molekularnych w świecie.

Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Prof. Reinhard Lührmann doktorem honorowym UAM (fot. amu.edu.pl)
REKLAMA

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformował w piątek, że nadając tytuł doktora honoris causa prof. Luehrmannowi docenił jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni.

Reinhard Luehrmann urodził się w 1949 roku w Osnabrueck w Niemczech. Jego badania od początku kariery naukowej dotyczą struktury i funkcji cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA). Opublikował blisko 350 artykułów naukowych, jest autorem licznych monografii i podręczników. Jego prace regularnie ukazują się w najlepszych czasopismach naukowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślano w trakcie uroczystości przyznania doktoratu honoris causa, profesor jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców zajmujących się dojrzewaniem pre-mRNA.

"Imponujący dorobek naukowy, bardzo wysoki wskaźnik cytowania prac, członkostwo w światowych towarzystwach naukowych, liczne prestiżowe nagrody to zaledwie część charakterystyki jego niezwykłej sylwetki naukowej. Na uwagę zasługuje również erudycja, profesjonalizm i niezwykła fascynacja profesora zagadnieniem, któremu poświęcił całe naukowe życie" - mówiła o wyróżnionym prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

W latach 2001-2006 prof. Luehrmann koordynował projekt europejski European Network of Excellence on Alternative Splicing (EURASNET), w którym współpracowało ze sobą 40 grup badawczych, w tym dwie grupy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Okres ten był bardzo ważny dla Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM. Uczestnictwo w projekcie EURASNET pomogło uczynić z niego jednostkę dobrze rozpoznawaną na całym świecie, a tym samym znacząco wzmocniło międzynarodową pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" - podała w piątek poznańska uczelnia.

Jak podkreślono, nadając prof. Reinhardowi Luehrmannowi tytuł doktora honoris causa, UAM docenia jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni; wskazano, że profesor jest "wielkim przyjacielem Polski i uniwersytetu", odwiedzał Polskę wielokrotnie, spotykał się z polskimi naukowcami i wygłaszał wykłady.

Senat UAM podjął decyzję o nadaniu tytułu w styczniu 2019 roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA