Reforma szkolnictwa: ZNP rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną

• Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję protestacyjną ws. zapowiadanej reformy edukacji - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
• Akcja odbędzie się pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole". Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma szkolnictwa: ZNP rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

18 paź 2016 14:38


We wtorek,18 października spotkał się zarząd główny ZNP, który miał podjąć decyzję ws. ewentualnych dalszych protestów. ZNP chce wycofania projektów dwóch ustaw ws. reformy edukacji.

10 października z inicjatywy związku odbyły się protesty przeciw zmianom w oświacie; z udziałem m.in. polityków opozycji pikietowano urzędy wojewódzkie, żądając wstrzymania "szkodliwej reformy". Szefowa MEN Anna Zalewska wielokrotnie zapewniała, że "reforma jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona".

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jan 2016-10-19 13:44:03

Likwidacja gimnazjów gdy właśnie zaczynają osiągać dobre wyniki ? To zwyczajna głupota i czystka polityczna. Tym sposobem stworzą okazję do wymiany wszystkich dyrektorów szkół. I oczywiście z nauczycielami nikt tego nie konsultuje.

Magda 2016-10-19 10:13:41

A my zwykli podatnicy popieramy zmiany i to jak najgłębsze. To PO i pan szef ZNP podburza nauczycieli, którzy nie chcą się zmieniać i dokwalifikować.