- Na razie mamy dobry dokument, który powinniśmy rozwijać - tak o zmianach w szkolnictwie zawodowym mówi Henryk Michalik, dyrektor Tenneco Automotive Polska w Rybniku, wiceprezes zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Jednak kwestie zaproponowanych i wprowadzanych przez resort edukacji zmian nie wszyscy eksperci oceniają tak samo.

Michalik nie ma wątpliwości, że wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany przyniosą pozytywne efekty.
- Cieszy mnie powołanie szkół branżowych, jest to dobą zmianą. Również cieszy mnie nowa ustawa. Wydaje mi się, że jest ona dobra. Aczkolwiek mam kilka uwag. Brakuje przepisów wykonawczych – komentuje Michalik. Uważa też, że to pracodawcy powinni zająć się doprecyzowaniem ich.
Jego zdaniem do tej pory absolwenci szkół zawodowych, nie mieli możliwości kontynuowania nauki. Było to bardzo skomplikowane, tym samym stanowiło dla nich barierę – nieraz nie do pokonania.
- Moim zdaniem ustawa o szkołach branżowych rozwiązała ten problem. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach II stopnia i na studiach – podkreśla dyrektor Tenneco Automotive Polska.
Innego zdania jest Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.
- W moim przekonaniu reforma szkolnictwa zawodowego, nie jest zmianą rewolucyjną, jedynie formalną – komentuje powołanie do życia szkół branżowych.
Jak podkreśla, w ZDZ od kilkudziesięciu lat kwestia szkolnictwa zawodowego jest numerem jeden. – Widzimy, że kształcenie zawodowe powinno być ściśle związane z praktyką gospodarczą. Musi się zmieniać w odniesieniu do potrzeb zgłaszanych przez rynek pracy. Tymczasem mam wrażenie, że ono idzie obok rynku pracy – zauważa Kwiatkowski.
Kolejne problemy, na jakie wskazuje przy rozwoju tego typu nauki to: wysokie koszty oraz problem z określeniem dokładnych potrzeb.
- Pracownicy zgłaszają swoje potrzeby tu i teraz, a wykształcenie trwa – wyjaśnia Kwiatkowski.
Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „System kształcenia dualnego sposobem na dobrą pracę”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.



KOMENTARZE (0)