×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reforma szkolnictwa wyższego: Celem nie są rankingi, ale...

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    AW
  • 30 lis 2017 12:49

Jaki wpływ na pomorskie uniwersytety i gospodarkę regionu będzie miała nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym?

Reforma szkolnictwa wyższego: Celem nie są rankingi, ale...
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Konstytucja dla Nauki to projekt ustawy, która ma zreformować szkolnictwo wyższe.

• Zmienią się m.in. zasady finansowania uczelni, wybierania rektorów oraz system studiów doktoranckich. Pierwsze zmiany mają obowiązywać już od października 2018 r.

 

- Mam wrażenie, że założenia reformy szkolnictwa wyższego są słuszne, a silne i rozpoznawalne marki akademickie są warunkiem dalszego rozwoju Polski - twierdzi marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. - Do tego potrzebna jest poprawa jakości studiów akademickich i zawodowych – dodaje.

Jak dodaje, to bardzo ważna zmiana ze względu na to, jaką rolę odgrywa świat akademicki w życiu gospodarczo-społecznym regionu. Uczelnie są współodpowiedzialne za dynamikę rozwoju województwa.

- Nie zahamujemy procesów demograficznych i liczba studentów w województwie pomorskim spada, nie tak szybko jak w innych regionach kraju, ale jednak spada. Na szczęście jesteśmy w stanie rozsądnie wykorzystać nasze zasoby naukowe, walory kulturowe, wysoką jakość życia, naszą pomorską gościnność i otwartość, by dzięki uczelniom zdobywać wartościowych ludzi z całego świata - kontynuuje Struk. - Przyciąganie jeszcze większej liczby zagranicznych studentów to tylko jedno z wyzwań, jakie stoją przed pomorskimi uczelniami. Należy też zwrócić uwagę na wzrost siły powiązań z otoczeniem, by włączyć uczelnie i jednostki naukowe w życie społeczno-gospodarcze. Potrzebujemy zmiany na perspektywę europejską, a nawet globalną- komentuje marszałek.

Czytaj też:Studenci w Polsce: Gdzie i na jakich uczelniach jest najwięcej żaków?

Czym jest Konstytucja dla Nauki?

Przypomnijmy - Konstytucja dla Nauki to systemowa propozycja reformy, która ma przynieść zmiany na polskich uczelniach, podnieść rangę polskiej nauki oraz poprawić jakość studiów.

- Celem nadrzędnym jest podniesienie jakości nauczania ­ - komentuje prof. Jarosław Górniak, przewodniczący Rady Narodowego Kongresu Nauki, współautor projektu ustawy. - Jesteśmy niezadowoleni z tego, jak nasze uczelnie wyglądają na arenie międzynarodowej i z tego, co mogą zaoferować społeczeństwu. Chcemy poprawić wizerunek polskiego świata badawczego za granicą i sprawić, żeby nasze uniwersytety były widoczne. Celem nie są rankingi. To jedynie miernik poziomu badań naukowych i uczelni - wyjaśnia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma szkolnictwa wyższego: Celem nie są rankingi, ale...

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA