Reforma oświaty, szkoły zawodowe, Zalewska: Pracodawcy nie mogą dłużej czekać

- Od września 2019 r. będą stopniowo wygaszane licea i technika. W ich miejsce powstaną szkoły branżowe - zapowiedziała podczas konferencji dotyczącej reformy oświaty w piątek (16 września) Anna Zalewska, minister edukacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma oświaty, szkoły zawodowe, Zalewska: Pracodawcy nie mogą dłużej czekać

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 wrz 2016 14:43


- Kształcenie zawodowe powinno szybko zostać dostosowane do potrzeb rynku pracy - powiedziała minister Zalewska. - Branżowa szkoła 1 stopnia od 1 września 2017 roku - to życzenie pracodawców. Mają problem ze znalezieniem pracowników, dlatego zmiany muszą przebiegać sprawnie i szybko - dodała.

Jak podkreśliła: pracodawcy nie mają już czasu. - Ponad 40 proc. z nich ma problemy ze znalezieniem pracowników - powiedziała.

Minister zapowiedziała również, że od września 2019 r. będą stopniowo wygaszane licea ogólnokształcące i technika w obecnym kształcie. Powstaną szkoły branżowe. - Chcemy stworzyć nowoczesną szkołę z internetem, gdzie uczeń będzie przygotowany do pracy - dodała.

Anna Zalewska przekonywała również, że likwidacja gimnazjów (w roku 2017/18 nie będzie już do nich rekrutacji) i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej - nie spowoduje zwolnień nauczycieli. - Zabezpieczymy ustawowo nauczycieli - powiedziała szefowa MEN.

 

Zalewska podkreśliła, że nauczyciele są bardzo ważni w systemie i bez nich zmiana jest niemożliwa.

- Od września nauczyciele z urzędu staną się nauczycielami nowego systemu. Nauczyciele 6-letnich szkół podstawowych, staną się nauczycielami szkół 8-letnich - powiedziała. - W okresie przejściowym nie będzie można przenosić nauczycieli mianowanych bez ich zgody - dodała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracuś 2016-09-19 07:42:28

A gdzie uczniowie będą odbywać praktyki zawodowe .Właściciele nie są zainteresowani aby zatrudniać uczniów .Takiego ucznia trzeba zgłosić do ZUS zapłacić za praktykę. Jak można zatrudnić na czarno lub za minimum .Przecież zawodówki w latach 90 padały bo żadne Pracodawca nie chciała zatrudniać uczniów.

IMHO 2016-09-16 15:45:01

Koniecznie z nauką języka niemieckiego i angielskiego żeby zaraz po szkole mogli znaleźć zatrudnienie za granicą za godne pieniądze, a nie w polsce za grosze.