PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Reforma edukacji, zwolnienia: Ilu nauczycieli straci pracę? ZNP zebrał dane

  • Autor: PAP/AT
  • 14 cze 2017 12:42

W związku z reformą edukacji 8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu - wynika z danych ZNP.

Reforma edukacji, zwolnienia: Ilu nauczycieli straci pracę? ZNP zebrał dane
Reforma edukacji: Nauczyciele stracą pracę. Blisko 9 tys. pedagogów zostanie zwolnionych (fot.fotolia)
REKLAMA

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał informacje dot. zwolnień nauczycieli z 14 województw.

• 8,9 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu.

Według ZNP, wśród 8933 nauczycieli, którzy stracą pracę, 4872 to osoby, które otrzymały zwolnienia, a 4061 to te, którym nie przedłużono umowy.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, związek nadal zbiera informacje; w kolejnym tygodniu opublikuje dane z wszystkich 16 województw. Obecnie podane nie zawierają informacji z woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ubiegłym tygodniu ZNP podał dane z 12 województw, z których wynikało, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy, jest ponad 16,6 tys.: co najmniej 6 tys. nauczycieli straci pracę (2,6 tys. osób zostanie zwolnionych, a z 3,6 tys. nie zostanie przedłużona umowa), a 10 tys. nie będzie miało pełnego etatu (ponad 1170 będzie miało ograniczony etat poniżej 1/2 wymiaru godzin).

ZNP powołując się na dane ZUS, podało także, że rośnie liczba nauczycieli odchodzących z pracy na świadczenie kompensacyjne, czyli odpowiednik emerytur pomostowych dla nauczycieli. Wynika z nich, że między wrześniem a grudniem 2016 roku liczba nauczycieli korzystających ze świadczeń kompensacyjnych wzrosła o blisko 40 proc.

Czytaj też: Reforma edukacji: Jest praca dla nauczycieli

W poniedziałek (12 czerwca) minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana na konferencji prasowej m.in. o liczbę nauczycieli, którzy w związku z reformą edukacji stracą pracę, poinformowała, że w bazie miejsc pracy dla nauczycieli szczytowym momencie było 21 tys. ofert. "W tej chwili jest to ponad 14 tys. (ofert); w Warszawie 1140, a na Mazowszu ponad 2340" - powiedziała minister. Jak zaznaczyła, dane, którymi dysponuje MEN, pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół i samorządów. "Ufam instytucjom, które są za to odpowiedzialne, czyli kuratoriom oświaty" - podkreśliła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Reforma edukacji, zwolnienia: Ilu nauczycieli straci pracę? ZNP zebrał dane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyxy 2017-06-19 10:11:10

    niski przyrost naturalny = mniej dzieci = mniej nauczycieli ! czy to takie trudne ? a dlaczego w mojej byłej szkole pracują nauczyciele dozywotnio albo do 70 lat ?

  • Belfer 2017-06-16 21:48:25

    Skąd te dane? Organizacje szkół dopiero dotarły w maju! Jeśli brakuje etatów to z powodu tego że dyrektorzy zatrudniają nadal emerytów oraz swoim koleżankom przydzielaja 1,5 etatu. Łatwo sprawdzić to w organizacjach przesłanych przez dyr szkół. Jeśli w jednej szkole wielu nauczycieli ma po 1,5 etatu to nie ma co się dziwić że w innych tych godzin brakuje. Wystarczy zabronić dyrektorom szkół przedziałów po 1,5 etatu oraz zatrudniania emerytów którzy biorą pensje i emerytury i nie będzie problemu. Praca jest, ale dyrektorzy szkół robią co chcą a dzielnice i Kuratorium udają że tego nie widzą. W organizacjach przygotowanych na 31 maja jest przydział godzin dla nauczycieli i łatwo to sprawdzić i zweryfikować.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA