- Autor: PAP/AT
- •14 cze 2017 12:42
W związku z reformą edukacji 8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu - wynika z danych ZNP.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał informacje dot. zwolnień nauczycieli z 14 województw.
• 8,9 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji.
• 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu.
Według ZNP, wśród 8933 nauczycieli, którzy stracą pracę, 4872 to osoby, które otrzymały zwolnienia, a 4061 to te, którym nie przedłużono umowy.
Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, związek nadal zbiera informacje; w kolejnym tygodniu opublikuje dane z wszystkich 16 województw. Obecnie podane nie zawierają informacji z woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
W ubiegłym tygodniu ZNP podał dane z 12 województw, z których wynikało, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy, jest ponad 16,6 tys.: co najmniej 6 tys. nauczycieli straci pracę (2,6 tys. osób zostanie zwolnionych, a z 3,6 tys. nie zostanie przedłużona umowa), a 10 tys. nie będzie miało pełnego etatu (ponad 1170 będzie miało ograniczony etat poniżej 1/2 wymiaru godzin).
ZNP powołując się na dane ZUS, podało także, że rośnie liczba nauczycieli odchodzących z pracy na świadczenie kompensacyjne, czyli odpowiednik emerytur pomostowych dla nauczycieli. Wynika z nich, że między wrześniem a grudniem 2016 roku liczba nauczycieli korzystających ze świadczeń kompensacyjnych wzrosła o blisko 40 proc.
Czytaj też: Reforma edukacji: Jest praca dla nauczycieli
W poniedziałek (12 czerwca) minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana na konferencji prasowej m.in. o liczbę nauczycieli, którzy w związku z reformą edukacji stracą pracę, poinformowała, że w bazie miejsc pracy dla nauczycieli szczytowym momencie było 21 tys. ofert. "W tej chwili jest to ponad 14 tys. (ofert); w Warszawie 1140, a na Mazowszu ponad 2340" - powiedziała minister. Jak zaznaczyła, dane, którymi dysponuje MEN, pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół i samorządów. "Ufam instytucjom, które są za to odpowiedzialne, czyli kuratoriom oświaty" - podkreśliła.

Słowa kluczowe
- Magdalena Kaszulanis
- Związek Nauczycielstwa Polskiego
- reforma edukacji
- Anna Zalewska
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- ZUS
KOMENTARZE (2)