PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Reforma edukacji zaakceptowana przez większość społeczeństwa

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2017 12:28

Wprowadzana reforma systemu edukacji dotyka bardzo ważnego obszaru życia społecznego - napisał prezes Fundacji „Rodzice Szkole” Wojciech Starzyński. Według niego „została zaakceptowana przez większość społeczeństwa".

Reforma edukacji zaakceptowana przez większość społeczeństwa
Adobe Stock
REKLAMA

Zdaniem Starzyńskiego, propozycja zmian w systemie edukacji powstała w wyniku licznych głosów: nauczycieli, rodziców i uczniów, "odnoszących się krytycznie do idei gimnazjów i wskazujących na szereg słabości polskiej oświaty".

Zaznaczył też, że obecna reforma to "reakcja na oczekiwania społeczeństwa zatroskanego o przyszłość kraju i mającego świadomość, że od poziomu wykształcenia oraz wychowania młodego pokolenia zależy zbudowanie Polski na miarę wyzwań XXI wieku".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Uwzględniając powyższe wszyscy powinniśmy się w ten proces zaangażować, pamiętając, że likwidacja gimnazjów to wbrew obiegowym opiniom nie najważniejszy jego element - napisał Starzyński na portalu wPolityce.pl.

Prezes Fundacji "Rodzice Szkole" wymienia w swoim tekście kluczowe - jego zdaniem - elementy reformy: powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, zbudowanie nowoczesnego szkolnictwa branżowego, wprowadzenie programów nauczania "łączących w sposób harmonijny niezbędną wiedzę z przedmiotów ścisłych i biologicznych z głęboką refleksją związaną z polską kulturą, tradycją i historią", wyraźne wskazanie, że rolą szkoły jest także wychowanie w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne oraz zmianę zasad i form kształcenia oraz doskonalenia nauczycieli.

Starzyński podkreślił, że w jego opinii, uwzględniając głosy przedstawicieli rad rodziców biorących udział w organizowanych przez Fundację "Rodzice Szkole" 14 Regionalnych Konferencjach Rad Rodziców oraz opinie dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych, "reforma polskiego systemu edukacji została przez większość społeczeństwa zaakceptowana".

- Oczywiście, zawsze w takiej sytuacji, przy skali proponowanych zmian, jest pewna grupa nauczycieli, rodziców i samorządowców mających zdanie odrębne. Nie ma w tym nic dziwnego. Różnica poglądów w systemie demokratycznym to rzecz naturalna. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o reformie została podjęta przez demokratycznie wybrane władze i mającą mandat społeczny większość parlamentarną - uważa Starzyński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Reforma edukacji zaakceptowana przez większość społeczeństwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • głos odrębny 2017-08-25 15:28:42

    No to ja jestem tym głosem odrębnym.

  • Realista 2017-08-24 14:20:25

    Taaaa, akurat MEN będzie wspierać kulturę. Już widać efekty, po tym jak usnął z liceów i techników przedmiot "wiedza o kulturze". Widać, jak dba się teraz w Polsce o kulturę - minister kultury nie ma ku temu wykształcenia, ani kultury osobistej. A kultura wypowiedzi w mediach - żenada!!! Przedmioty przyrodnicze zostały ze swoją liczbą godzin z gimnazjum przeciągnięte do szkoły podstawowej, a przyroda zredukowana z 9 godzin (kl. IV-VI: 3+3+3) do 2 godz. (tylko kl.IV). Faktycznie wsparcie przedmiotów przyrodniczych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA