PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Reforma edukacji to konieczność. Bez niej nie dogonimy najbogatszych krajów

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 wrz 2019 20:00

Głęboka reforma w edukacji jest konieczna, aby Polska mogła dynamicznie rosnąć i nadganiać lukę rozwojową do krajów z czołówki tych najbogatszych i tych o najwyższym poziomie dobrobytu społecznego – wskazuje Julia Patorska, Liderka zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte.

Reforma edukacji to konieczność. Bez niej nie dogonimy najbogatszych krajów
System edukacji może mieć istotną rolę w planowaniu długoterminowego rozwoju zarówno społeczeństwa, jak i całej gospodarki (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • System edukacji może mieć istotną rolę w planowaniu długoterminowego rozwoju zarówno społeczeństwa, jak i całej gospodarki.
  • Szybsze wejście na rynek pracy możemy osiągnąć np. skracając czas przeznaczony na edukację z obecnych ponad 20 lat, uwzględniających etap od przedszkola do dwustopniowych studiów, do 18 lat - uważa Julia Pastorska z Deloitte.
  • Inwestowanie w edukację może pomóc również podnieść średni poziom produktywności, który w Polsce odstaje od poziomu notowanego w państwach najbardziej rozwiniętych.

Jednym z większych wyzwań związanych z dalszym utrzymywaniem wzrostu gospodarczego jest niekorzystna sytuacja demograficzna Polski. Ostatni publikowany przez GUS współczynnik dzietności wynosi 1,45 - to za mało, by kolejne pokolenia mogły płynnie wchodzić na rynek i zastępować starsze.

Jak jednak wskazuje Julia Patorska, liderka zespołu ds. analiz ekonomicznych, Deloitte, nawet wzrost współczynnika dzietności do oczekiwanego poziomu (2,1-2,15) nie spowoduje – w krótkim okresie – odwrócenia obserwowanych procesów i nie powstrzyma zmniejszania się liczby ludności kraju oraz postępującego starzenia społeczeństwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie. A płace wcale nie

- Zgodnie z prognozami GUS liczba ludności, w zależności od przyjętych scenariuszy rozwoju, może osiągnąć w 2050 r. od 25,8 mln do 33,4 mln. Równocześnie bez względu na całkowitą liczbę mieszkańców Polski w tym czasie udział osób po 65. roku życia w całkowitej populacji przekroczy 30 proc. (obecnie wynosi 16 proc.1 ). Będzie to miało bezpośredni wpływ na zmniejszenie potencjalnych zasobów pracy oraz wzrost liczby ludności w wieku emerytalnym - komentuje Julia Patorska.

Skutki niekorzystnych zjawisk demograficznych można poprawić poprzez reformę edukacji. Szybsze wchodzenie na rynek pracy oraz wydłużenie okresu aktywności zawodowej, czyli późniejsze przechodzenie na emeryturę, mogą zniwelować niekorzystne zmiany w demografii społeczeństwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reforma edukacji to konieczność. Bez niej nie dogonimy najbogatszych krajów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2019-09-06 08:06:15

    Produktywność liczona jest w pieniądzu. Niemiec zarabia 4 razy tyle co Polak ale Polak pracuje dwa razy więcej stąd luka 50%. Polacy powinni pracować mniej i więcej zarabiać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA