PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Recepta na brak nauczycieli? Minister: Szkoły mogą sięgać po fachowców i płacić im więcej niż pedagogom

  • Autor: PAP/JS
  • 5 wrz 2019 21:34

Nauczycieli przedmiotów zawodowych faktycznie brakuje, nie jest to sytuacja nowa, dlatego stworzony został system zachęt finansowych do podejmowania przez nich pracy w szkołach - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zachęcał samorządy, by skorzystały z tego.

Recepta na brak nauczycieli? Minister: Szkoły mogą sięgać po fachowców i płacić im więcej niż pedagogom
"Trzeba wyraźnie powiedzieć, że sytuacja braku nauczycieli zawodu nie jest sytuacją z tego roku, tylko funkcjonuje już od kilku lat" - zauważył Piontkowski (fot. MEN/twitter)
REKLAMA
  • "Trzeba wyraźnie powiedzieć, że sytuacja braku nauczycieli zawodu nie jest sytuacją z tego roku, tylko funkcjonuje już od kilku lat" - zauważył Piontkowski odnosząc się do tej kwestii.
  • Jak dodał, w mediach krążą jakieś mityczne informacje o 4 tys. nauczycieli, których podobno brakuje w Warszawie.
  • Jak mówił, nauczyciel zawodu może spokojnie znaleźć zatrudnienie w jakiejś firmie i żeby zachęcić go do przyjścia do szkoły trzeba pomyśleć również o aspekcie finansowym.

 

Minister pytany był na konferencji prasowej o informację podaną przez "Nasz Dziennik", że reaktywacja szkolnictwa zawodowego stoi pod znakiem zapytania z powodu braku nauczycieli przedmiotów branżowych. Według "ND" problem dotyczy wszystkich rodzajów szkół: podstawowych, liceów, techników i zawodowych. Chodzi przede wszystkim o nauczycieli przedmiotów ścisłych oraz nauki zawodu. Jak podał, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiły się głosy, że w szkołach brakuje ok. 7 tys. pedagogów. Dziennik przypominał także, że w tym roku szkolnym w pierwszych klasach szkół średnich naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik: absolwenci nieistniejących już gimnazjów i ośmioklasowych szkół podstawowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Trzeba wyraźnie powiedzieć, że sytuacja braku nauczycieli zawodu nie jest sytuacją z tego roku, tylko funkcjonuje już od kilku lat" - zauważył Piontkowski odnosząc się do tej kwestii. "Nie wiem skąd wzięła się liczba 7 tys. My takich danych akurat nie mamy, ale warto przy tej okazji skorygować inne liczby, które się pojawiają, np. braku nauczycieli w Warszawie" - zaznaczył.

"W mediach krążą jakieś mityczne informacje o 4 tys. nauczycieli, których podobno brakuje w Warszawie, a w bazie ofert pracy, którą prowadzi pani kurator (mazowiecka - red.) mamy siedemset kilkadziesiąt ofert, czyli informacji, że np. jest jedna, dwie czy pięć godzin do danego przedmiotu" - powiedział Piontkowski. "Żeby uzupełnić w ubiegłym roku na 4 czy 5 września było ponad 900 ofert w bazie prowadzonej przez kuratora" - powiedział szef MEN.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Recepta na brak nauczycieli? Minister: Szkoły mogą sięgać po fachowców i płacić im więcej niż pedagogom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bob 2019-09-10 16:43:31

    I to mówi minister, pierwszy nauczyciel...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA