Szkolenie składa się z kilku etapów. Rozpoczyna je rozgrzewka, która ma wprowadzić jego uczestników szkolenia w atmosferę zabawy, a jednocześnie zainicjować temat warsztatów. W drugiej części menedżerowie poznają reguły gry. W trzeciej aktorzy wchodzą na scenę.
Spektakle trwają 15 minut. Są odgrywane dwa razy. Za pierwszym razem uczestnicy szkolenia mają szansę zebrać informacje o rozgrywającej się sytuacji, za drugim mogą już dołączyć do aktorów.
- Chodzi o to, by menedżerowie w pewnym momencie chcieli zastąpić głównego bohatera spektaklu i zgodnie ze swoim pomysłem poprowadzić spektakl dalej - wyjaśnia Paweł Grzesik, kierownik grupy i pomysłodawca metody Re-Aktora.
Od chwili interwencji menedżera i jego wejścia na scenę improwizuje zarówno uczestnik szkolenia, jak i aktorzy. - Dzięki temu mogą zmierzyć się ze swoimi emocjami i z tym, jak odnajdą się w wybranej sytuacji zawodowej - uważa Paweł Grzesik
Emocje w grze
Każdy uczestnik szkolenia może interweniować na scenie kilka razy. W kolejnym etapie dochodzi do podsumowania wszystkich interwencji, porównania strategii, dyskusji o odczuciach, wnioskach praktycznych, po czym prowadzący prezentuje model teoretyczny, który ma służyć menedżerom w codziennej pracy.
- Następnego dnia spotykamy się na indywidualnym feedbacku i coachingu. Jako moderator obserwuję pracę menedżerów, HR-owców i właścicieli firm i przygotowuję dla każdego uczestnika wskazówki i spostrzeżenia na temat jego pracy - dodaje Paweł Grzesik. A potem rozpoczynamy coaching w oparciu o cele, które uczestnicy wyznaczają sobie sami.
Aktorzy Re-Aktora spotykają się na cotygodniowych próbach. Czas ten poświęcają przede wszystkim pracy nad rozwojem kolejnych scenariuszy. - Szlifujemy i wygładzamy teksty, które muszą być czytelne dla wszystkich. Nasze spektakle trwają zaledwie około kwadransa, nie ma w nich miejsca na niepotrzebne słowa - wyjaśnia Marcin, jeden z członków ekipy aktorskiej Re-Aktora.
Tylko niektórzy z ekipy Re-Aktora mieli wcześniej doświadczenie teatralne. Dla większości Re-Aktor to pierwsza okazja do przybrania cudzej tożsamości, bawienia się postaciami.
Sceny z życia wzięte
Re-Aktor występował już dla różnej publiczności. Na stronie internetowej firmy znajdują się rekomendacje specjalistów od coachingu, właścicieli prywatnych firm i ośrodków szkoleniowych. W maju ekipa wybiera się do Warszawy i Poznania, aby na dwudniowych pokazach zaprezentować swoją metodę specjalistom od HR.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.