Raport KPMG: Zarządzanie talentami największą słabością organizacji

Najnowszy raport KPMG w Polsce wymienia priorytety działań dyrektorów finansowych w Polsce. Zarządzanie talentami i wiedzą merytoryczną zespołu wymieniane jest jako obszar do poprawy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport KPMG: Zarządzanie talentami największą słabością organizacji

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

16 wrz 2015 14:47


Największą słabością organizacji okazało się być zarządzanie talentami i wiedzą merytoryczną personelu (32 proc. wskazań), co jednocześnie dla prawie 30 proc. respondentów jest najtrudniejszym obszarem do poprawy.

Takie są wyniki najnowszego raportu KPMG w Polsce pt. "Nowoczesne finanse inteligentnym wsparciem biznesu". Badanie przeprowadzono wśród 120 dyrektorów finansowych w Polsce.

- Jednym z krytycznych czynników sukcesu w funkcjonowaniu działu finansowego jest zarządzanie talentami w zespole, na czele którego stoi nowoczesny dyrektor finansowy będący partnerem biznesowym oraz mentorem, wzorem do naśladowania dla swojego zespołu. Zespołu, do którego pozyskał talenty, zbudował unikalne zestawy kompetencji i rozwija je budując nową generację przywódców finansowych - mówi Violetta Małek, dyrektor w dziale usług doradczych w KPMG.

Zarządzanie talentami kluczową inwestycją

Jej zdaniem wyniki badania KPMG w Polsce pokazują, że poprawa zarządzania talentami znajduje się wysoko na liście priorytetów dyrektorów finansowych i aż 30 proc. biorących udział w badaniu potwierdziło, że zarządzanie talentami jest ich kluczową inwestycją na kolejne dwa lata. 

70 proc. dyrektorów finansowych wskazuje budowanie świadomości na temat finansów i ryzyka za ważne dla poprawy spójnego działania działów finansowego i zarządzania ryzykiem, co powoduje, że firmy przykładające wagę do integracji tych dwóch działów osiągają większą efektywność w podejmowaniu szybkich i bardziej wyważonych pod względem ryzyka decyzji biznesowych. Prawie połowa CFO planuje zwiększone inwestycje na rozwój systemów oraz narzędzi finansowo-księgowych, podobny odsetek planuje takie inwestycje w obszarze zarządzania talentami. Ma to na celu wspieranie transformacji działu finansowego w nowoczesne finanse inteligentnie wspierające biznes.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.