PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Puste portfele to już codzienność. Coraz więcej studentów nie ma żadnych oszczędności

  • KDS
  • 14 wrz 2022 20:00

Bycie studentem staje się coraz droższe. W ciągu roku wydatki żaków wrosły średnio o ponad 400 zł. Za to zmniejszyła się grupa studentów, którzy mają jakiekolwiek oszczędności. Takie wnioski płyną z raportu „Portfel Studenta 2022” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Puste portfele to już codzienność. Coraz więcej studentów nie ma żadnych oszczędności
W związku z rosnącymi kosztami kurczą się oszczędności młodych ludzi. 18 proc. badanych deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przyjrzeli się sytuacji finansowej studentów w Polsce.
  • Drożyzna drenuje portfele studentów. W ciągu roku ich wydatki wzrosły o ponad 400 zł. Największy koszt stanowi czesne oraz opłata za najem pokoju. Razem to 1200 zł.
  • Rosnące koszty życia przekładają się na to, że studenci mają coraz mniej oszczędności. Liczba studentów, którzy nie mają nic na czarną godzinę, wzrosła o 4 pkt. proc. Jest ich już niemal 1/5.

Już w minionym roku październikowy powrót studentów do murów uczelni był obarczony wzmiankami o rosnących cenach i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się także w zbliżającym roku akademickim. Prognozy sprawdziły się. Wraz z rekordowymi odczytami inflacji powyżej 16 proc. w sierpniu ceny idą w górę, a to znajduje odzwierciedlenie w studenckich kieszeniach, które są coraz bardziej puste.

Nie tylko to drenuje portfele studentów. Związane z wybuchem wojny w Ukrainie i przyjęciem uchodźców zawirowania na rynku nieruchomości również odcisnęły swoje piętno na finansach żaków. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grafika: Raport 'Portfel Studentów 2022'
Grafika: Raport 'Portfel Studentów 2022'

Według szacunków opracowanych przez Warszawski Instytut Bankowości uśrednione wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie (wzrost o co najmniej 437 złotych rok do roku).

Czytaj więcej: Nowe groźne zjawisko. Cicha rezygnacja to czerwona lampka dla pracodawców

W tegorocznej symulacji autorzy raportu wzięli za wzór studentkę studiów niestacjonarnych, która uczy się w Gdańsku. Największą część jej wydatków stanowi czesne oraz koszty najmu mieszkania. Sporo pieniędzy idzie również na ubrania. Natomiast najmniej środków przeznacza na opłaty za korzystanie z różnego rodzaju aplikacji np. HBO czy Spotify - zaledwie 19 zł na miesiąc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Puste portfele to już codzienność. Coraz więcej studentów nie ma żadnych oszczędności

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • z grodu Kraka 2022-09-14 21:24:57

    Haha student i oszczędności, chyba spadliście z księżyca, hehe

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA