PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przygotowują młodzież do pracy w IT. "Wykształciliśmy 450 absolwentów"

  • jk
  • 24 maj 2022 12:26

Badanie IBM wykazało, że liderzy biznesowi koncentrują się na przyspieszeniu realizacji swoich strategii cyfrowych, które postrzegają jako kluczowe czynniki przyszłego sukcesu. By jednak transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści. Tych jednak na polskim rynku pracy brakuje.

Przygotowują młodzież do pracy w IT. "Wykształciliśmy 450 absolwentów"
By przeciwdziałać brakom kadrowym na rynku pracy, IBM podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

By przeciwdziałać brakom kadrowym na rynku pracy, IBM podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych. Jedną z nich jest program P-TECH, który ma pomóc zachęcić młodzież ze szkół średnich do pracy w zawodach o specjalności informatycznej.

- Analizując wydolność zawodowej struktury szkolnictwa w Polsce, zauważyliśmy, że jest to miejsce, gdzie możemy zrobić coś więcej – mówi Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM w Polsce i krajach bałtyckich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

P-TECH został współtworzony przez IBM w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza szkoła przystąpiła do programu w 2011 roku na Brooklynie. W Polsce program działa od 2019 roku.

- Program P-TECH to program korporacyjny, który funkcjonuje od lat. W Polsce został wprowadzony w 2019 r. Dotychczas udało nam się zachęcić do współpracy 7 szkół zawodowych i średnich. W ramach programu wykształciliśmy 450 absolwentów. Nie poprzestajemy jednak na tym. Zakładamy, że będzie ich więcej – podkreśla Marcin Gajdziński.

- Szkolenia przeprowadzamy z zakresu przetwarzania kwantowego, data science, computer science oraz enterprise linux server, czyli szkolenia z zakresu administracji serwerami klasy mainframe. Ten ostatni obszar wydaje mi się najbardziej reprezentatywny. Myślę też, że najlepiej odpowiada na potrzeby. Z reguły słyszymy pytanie od klientów: skąd wezmę administratorów mojego systemu, skąd wezmę ludzi, którzy będą w sposób odpowiedzialny i kompetentny utrzymywać moje środowisko. Wychodzimy im naprzeciw, bo klasa specjalistyczna o profilu mainfrane ma takich specjalistów dostarczać – wyjaśnia Marcin Gajdziński.

Na pytanie, czy w programie jest więcej praktyki niż teorii, Marcin Gajdziński odpowiada, że jest rozsądny balans - 60/40.

- W odniesieniu do specjalności naszych klas, trudno wyobrazić sobie praktykę bez teorii. Jest przygotowanie merytoryczne, ale mamy też praktykę z ofertą tzw. shadowingu, czyli pracy w towarzystwie certyfikowanych inżynierów technologii mainframe. Są również staże i praktyki – dodaje Gajdziński.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przygotowują młodzież do pracy w IT. "Wykształciliśmy 450 absolwentów"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Przestańcie prześladować młode pokolenia i zostawcie je w spokoju 2022-05-25 02:06:50

    w w w .wnp. pl/tech/telefon-komorkowy-codziennoscia-juz-dla-7-latkow,537924.html#comment - długi komentarz pod tym artykułem w załączonym linku niech posłuży za komentarz tutaj.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA