PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przybyło kobiet na studiach informatycznych

W okresie 2016–2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach", który przedstawiono w czwartek. Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wynosi 35 proc. - czytamy w nim.

  • Autor: PAP/JP
  • 7 kwi 2022 13:40
Przybyło kobiet na studiach informatycznych
W okresie 2016–2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc. (fot. mat pras.)
REKLAMA
  • Raport "Kobiety na politechnikach" przygotowały Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Opracowała go dr Anna Knapińska.
  • W raporcie zwrócono uwagę, że trzema najbardziej sfeminizowanymi kierunkami były kosmetologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz zoofizjoterapi.
  • Z kolei najbardziej zmaskulinizowane kierunki to elektrotechnika i automatyka, pojazdy samochodowe oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektronice.

"W roku akademickim 2020/2021 na uczelniach w Polsce studiowało ponad 1,1 mln osób. Na uczelniach publicznych uczyło się 815 tys. studentów. Wśród kobiet uczelnie pedagogiczne i medyczne są popularniejsze, niż wśród mężczyzn; na pierwszych z nich kobiety stanowiły prawie 80 proc. studentów, na drugich - ponad 70 proc. Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wyniósł 35 proc." - czytamy w raporcie. Większość osób, które studiują w naszym kraju, to kobiety - stanowią one 58 proc.

W raporcie zwrócono uwagę, że trzema najbardziej sfeminizowanymi kierunkami były: kosmetologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz zoofizjoterapia, natomiast trzy kierunki najbardziej zmaskulinizowane to: elektrotechnika i automatyka, pojazdy samochodowe oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektronice.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nierównowaga płci w obrębie różnych kierunków studiów utrzymuje się na rynku pracy i jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z wynikami badań, zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych" - zwrócono uwagę.

Aby wywołać takie efekty - jak czytamy w raporcie - konieczne jest wzmacnianie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji.

"Studia na kierunkach nowo technologicznych obejmują zarówno wytwarzanie technologii, jak i zaawansowaną analizę danych. W okresie 2016-2021 proporcja kobiet wśród studentów takich kierunków nie zmieniła się i wynosi 16 proc." - czytamy w raporcie. Jednak dodano, że w okresie 2016-2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc., a liczba mężczyzn - o 22 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybyło kobiet na studiach informatycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA