• Kierownictwo resortu edukacji spotkało się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
• W planach nowelizacja porozumienia w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii.
• Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła dane, z których wyłania się obraz statystycznego katechety.

W spotkaniu udział wzięli minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Piotr Tomasik i sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. Marek Korgul - poinformował resort edukacji w komunikacie na swojej stronie internetowej.
Jak zaznaczono było to spotkanie robocze. "Głównym celem spotkania była kontynuacja prac związanych z nowelizacją "Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii" - czytamy.
Cytowany w komunikacie resortu bp. Mendyk przypomniał, że "dotychczasowe porozumienie pochodzi z 2000 r. i wymaga nowelizacji". Według niego, planowane zmiany w dokumencie mają dotyczyć m.in. ujednolicenia nazewnictwa dotyczącego przygotowania katechetyczno-pedagogicznego oraz dostosowania wymagań kwalifikacyjnych do obowiązujących przepisów w zakresie kształcenia nauczycieli.
Pod koniec sierpnia ub.r. Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła dane, z których wynika że, statystyczny katecheta ma 43 lata (katecheta mężczyzna ma 41 lat, a kobieta 45 lat). Podczas gdy wśród wszystkich nauczycieli uczących w szkołach kobiety stanowią 82,3 proc., a mężczyźni 17,7 proc., to wśród katechetów kobiety to 54,3 proc., a mężczyźni - 45,7 proc.
Najwięcej katechetów - 14,4 tys. uczy w szkołach podstawowych. 6,9 tys. uczy w gimnazjach, 5,8 tys. w przedszkolach, 3 tys. w liceach ogólnokształcących, 2,3 tys. w technikach i liceach zawodowych, 1,4 tys. w zasadniczych szkołach zawodowych.
Diecezją o największej liczbie katechetów jest Diecezja Lubelska, uczy tam 1,5 tys. katechetów. Niewiele mniej, bo 1,4 tys. jest ich w Diecezji Katowickiej i Krakowskiej - 1,3 tys. Najmniej zaś katechetów jest w Diecezji Drohiczyńskiej - 216, Białostockiej - 420 i Sosnowieckiej - 432. Najmniej uczniów (czterech) na jednego katechetę przypada w Diecezji Lubelskiej, najwięcej (256) w Diecezji Włocławskiej.

KOMENTARZE (0)