PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przybędzie jednolitych studiów magisterkich. Oto nowe kierunki

  • Autor: PAP/JP
  • 14 lip 2022 12:07

Do konsultacji publicznych trafi projekt nowelizacji rozporządzenia, zgodnie z którym studia na kierunkach architektura wnętrz, psychologia i biologia zwierząt, logopedia i te, na których kształci się strażaków, będą mogły być prowadzone jako jednolite studia magisterskie.

Przybędzie jednolitych studiów magisterkich. Oto nowe kierunki
Będą nowe jednolite studia magisterskie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie studiów.
  • W rozporządzeniu tym określono kierunki, które są obligatoryjnie prowadzone jako jednolite studia magisterskie i kierunki studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie.
  • Kształcenie na kierunkach studiów nieuwzględnionych w tym katalogu jest realizowane wyłącznie na poziomie studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia.

Projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie katalogu kierunków studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie, o następujące kierunki: architektura wnętrz; psychologia i biologia zwierząt; logopedia; kierunki, na których kształci się wyłącznie funkcjonariuszy pożarnictwa Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej; kierunki, na których jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (z wyłączeniem kierunków pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika specjalna, które już obecnie są obligatoryjnie prowadzone jako jednolite studia magisterskie).

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, postulaty dotyczące wprowadzenia możliwości prowadzenia tych kierunków jako jednolitych studiów magisterskich były zgłaszane zarówno przez uczelnie, jak i przez ministrów je nadzorujących, "z uwagi na potrzebę umożliwienia bardziej skutecznego uzyskiwania efektów uczenia się szczególnie istotnych z punktu widzenia przygotowania zawodowego absolwentów studiów na tych kierunkach".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmiana w katalogu tytułów zawodowych nadawanych absolwentom jednolitych studiów magisterskich wymaga wprowadzenia korekty we wzorze suplementu do dyplomu. W załączniku do projektu rozporządzenia określono nowy wzór suplementu.

W projektowanej nowelizacji znalazły się też zapisy umożliwiające zaliczania w roku akademickim 2021/2022 zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych studentom, którzy jako wolontariusze wykonywali różne czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty (jednostki samorządu terytorialnego, wojewodowie, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe) zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybędzie jednolitych studiów magisterkich. Oto nowe kierunki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA