PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przez pandemię nie mogli normalnie funkcjonować. Najmocniej oberwał jeden obszar

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 wrz 2021 12:45

W czasie pandemii najbardziej ucierpiała współpraca międzynarodowa, którą chcieliśmy zintensyfikować – powiedział prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski w kontekście realizacji programu uczelni badawczej.

Przez pandemię nie mogli normalnie funkcjonować. Najmocniej oberwał jeden obszar
Od początku realizacji programu uczelni badawczej UJ m.in. zatrudnił nową kadrę, która ma pomóc rozwijać obszary atrakcyjne naukowo i która ma budować wokół siebie nowe zespoły badawcze. (fot. UJ)
REKLAMA
  • W środę w Auditorium Maximum UJ w Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja sprawozdawcza programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • W spotkaniach biorą udział eksperci z zagranicy i przedstawiciele 10 uczelni badawczych, wyłonionych w 2019 r. w ministerialnym konkursie, dzięki któremu otrzymują do 2026 r. o 10 proc. wyższe dofinansowanie.
  • Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który online połączył się z uczestnikami spotkania, podkreślił, że "na rezultaty dobrej jakościowo nauki czeka społeczeństwo" i "w oparciu o efekty pracy naukowców można myśleć o dobrych rozwiązaniach dla Polski".

"Pandemia skutkowała tym, że mieliśmy problemy organizacyjne i w realizacji mamy 75 proc. działań spośród wszystkich, które zakładaliśmy. Najbardziej ucierpiała współpraca międzynarodowa. Chcieliśmy ją zintensyfikować, ale ten element wygasł. Mam nadzieję, że szybko wszystko nadrobimy" - powiedział dziennikarzom prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski, odpowiedzialny na Uniwersytecie Jagiellońskim za realizację programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

Od początku realizacji programu uczelni badawczej UJ m.in. zatrudnił nową kadrę, która ma pomóc rozwijać obszary atrakcyjne naukowo i która ma budować wokół siebie nowe zespoły badawcze. Uczelnia w mniejszym stopniu planuje rozdysponować dodatkowe środki na inwestycje infrastrukturalne, ale na razie zakupiono m.in. nowoczesną aparaturę dla rozwoju nauk biologicznych. Uczelnia koncentruje się m.in. na rozwoju badań w obszarze medycyny, świata cyfrowego, degradacji środowiska, dziedzictwa kulturowego - planuje np. digitalizację różnorodnych publikacji oraz powołanie centrum humanistyki cyfrowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który online połączył się z uczestnikami spotkania, podkreślił, że "na rezultaty dobrej jakościowo nauki czeka społeczeństwo" i "w oparciu o efekty pracy naukowców można myśleć o dobrych rozwiązaniach dla Polski". "Ta troska towarzyszy nam od początku prac nad ustawą. Temu służy wyłonienie uczelni badawczych" - mówił wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przez pandemię nie mogli normalnie funkcjonować. Najmocniej oberwał jeden obszar

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA