Przetakiewicz : W świecie modowym brakuje krawcowych i hafciarek

- W trakcie poszukiwania podwykonawców czuję, że jest to oranie w betonie i wyważanie drzwi, które powinny już dawno istnieć – stwierdziła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Joanna Przetakiewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przetakiewicz : W świecie modowym brakuje krawcowych i hafciarek

PODZIEL SIĘ


Autor: Karolina Kiszewska

14 maj 2013 21:10


O trudnościach w znalezieniu wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych pracowników w świecie mody mówiła podczas V Europejskiego Kongresu Ekonomicznego Joanna Przetakiewicz, dyrektor domu mody La Mania.

- Stworzenie pierwszego domu mody w Polsce było i nadal jest przedsięwzięciem wbrew pozorom szalenie wymagającym i skomplikowanym - zaznaczyła już na początku Przetakiewicz.

Głównym problemem jest fakt, że obecnie młodzi kreatywni ludzie, nie mają miejsca, gdzie mogliby rozwijać swoje pasje i umiejętności. Choć istnieją szkoły krawieckie, to oferują one jedynie kilkugodzinne kursy z zakresu kroju i szycia, czy konstrukcji i modelowania odzieży. Problem pojawia się wtedy, gdy krawcowa nie ma możliwości dalszego rozwoju i zdobywania potrzebnych w tym zawodzie umiejętności.

- Początkowo podczas kompletowania personelu nie do końca wiedziałam gdzie powinnam rozpocząć poszukiwania pracowników. W Polsce nie ma takiego miejsca, gdzie podwykonawcy nabierają fachu. Za granicą jest inaczej. Tam powstaje mnóstwo szkół, które kształcą artystów i podwykonawców, których akurat potrzebuję. Brakuje nam też studiów, które przygotowywałyby ludzi do zarządzania marką luksusową w naszym kraju - tłumaczyła Przetakiewicz.

Rozwiązaniem problemu deficytu zasobów ludzkich w tej dziedzinie może okazać się School of Form, o której również podczas panelu mówił Piotr Voelkel, prezes Grupy Kapitałowej Vox. W School of Form zostały połączone nauki humanistyczne z projektowymi. Absolwenci są zatem wyposażeni w potrzebne umiejętności.

Więcej o V Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach czytaj tutaj.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ania K 2013-09-25 10:53:22

Wiem coś na ten temat, sama jestem technikiem odzieżowym, na szyciu znam się doskonale, mogę też projektować odzież, sama szyję dla siebie, ale na tym koniec. chciałabym mieć własny zakład, ale można sobie tylko pomarzyć, bo zanim przyznają jakąkolwiek dotację, to trzeba się nachodzić, naprosić, nasłuchać...odechciewa się wszystkiego.