Przeszkoleni animatorzy pomogą zaktywizować starsze osoby

40 osób, które mają aktywizować zaawansowanych wiekiem mieszkańców regionu, zostanie przeszkolonych w ramach projektu współorganizowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przeszkoleni animatorzy pomogą zaktywizować starsze osoby

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 lip 2013 19:02


Zadaniem animatorów ma być m.in. propagowanie i uczenie aktywności fizycznej osób starszych oraz promowanie wśród nich zdrowego stylu życia i odżywiania.

Animatorzy mają być przeszkoleni w ramach projektu, który z TSKN realizuje firma CTC Polska zajmująca się od lat projektami dla firm, samorządów i partnerów społecznych. W poniedziałek założenia projektu przedstawiono na konferencji prasowej.

Jak poinformowała dyrektor CTC Polska Izabela Damboń-Kandziora, animatorzy mają być szkoleni w czterech dziesięcioosobowych grupach. Nabór do pierwszej z grup już ruszył i potrwa do 17 lipca. Poszukiwane są osoby w wieku 50 plus, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo.

Pierwsze miesięczne szkolenie zacznie się pod koniec lipca. Kandydaci na animatorów dowiedzą się na nim np., jakie ćwiczenia fizyczne mogą wykonywać osoby starsze lub jak uczyć seniorów obsługi komputera.

Animatorzy mają być też przeszkoleni z zakresu pozyskiwania pieniędzy na swoją działalność np. w ramach unijnych projektów, bowiem każdy z nich po półrocznym zatrudnieniu (tzw. tranzytowym czyli niegwarantującym pracy) np. w gminach czy organizacjach społecznych będzie "wypuszczany" na rynek pracy.

"Przez pół roku w ramach projektu animatorzy będą mieć płaconą minimalną pensję krajową i będą pod opieką profesjonalnych coachów. Potem muszą znaleźć sobie miejsce pracy. Pomogą im w tym doradcy. Liczymy, że w czasach, gdy mowa jest o starzejącym się społeczeństwie, będą ją mogli znaleźć np. w jednostkach samorządu" - wyjaśniła Damboń-Kandziora. Jak dodała, są już w tej sprawie prowadzone rozmowy z samorządami i organizacjami.

Jak zaznaczył szef TSKN na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, animator osób starszych to nowy profil zawodowy, który wpisuje się w realizowany przez woj. opolskie projekt Specjalnej Strefy Demograficznej przeciwdziałający wyludnianiu się regionu.

Obecny na konferencji poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla dodał, że projekt TSKN i CTC ma na celu nie tylko wyszkolenie takich animatorów, ale też stworzenie oferty aktywizującej dla grupy osób starszych. "Korzystamy przy tym z wzorców austriackich, gdzie taka oferta jest bardzo bogata" - dodał.

Przedstawiciele mniejszości zastrzegli, że nie jest to projekt skierowany dla osób z niemieckim pochodzeniem. "Realizujemy go, bo widzimy potrzebę aktywizacji osób starszych, oferujemy też np. bazę lokalową naszych struktur" - wyjaśnił Rasch.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.