Prywatne uczelnie plajtują

Prywatne szkoły wyższe coraz bardziej odczuwają skutki niżu demograficznego. Ich problemy finansowe powodują, że na niektórych z nich nie są wypłacane pensje. Przed zamknięciem może uchronić ich wsparcie z budżetu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prywatne uczelnie plajtują

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

10 gru 2013 10:20


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" obecnie uczelnie niepubliczne coraz częściej są likwidowane. Tylko w ciągu roku upadło kilka z nich. Coraz gorsza, sytuacja placówek odbija się na ich pracownikach. Rektorzy uczelni niepublicznych uważają, że szkolnictwo prywatne jest dyskryminowane. I to ich pracownicy najbardziej odczują skutki spadającej liczby kandydatów na studia.

Zgodnie z informacjami „DGP" minister szkolnictwa wyższego ma określić w drodze rozporządzenia warunki i tryb występowania przez uczelnie niepubliczne o pieniądze na studia dzienne. Jednak zwleka z tym od ośmiu lat. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje, że przecież te placówki mogą na równi z publicznymi wnioskować o pieniądze unijne i granty na badania. Ich studenci otrzymują stypendia. Budżet finansuje im też studia doktoranckie.

Resort nauki twierdzi, że po prostu nie ma środków na finansowanie studiów stacjonarnych w prywatnych placówkach. Jednak nawet rektorzy uczelni publicznych zgodzili się, aby niepubliczne szkoły otrzymywały wspomniane fundusze - pisze "DGP"

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy zasady przyznawania dotacji dla uczelni niepublicznych powinny być zawarte w ustawie.  Wnioskuje o to rzecznik praw obywatelskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.