PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Profesor Andrzej Sulima-Kamiński z tytułem doktora honoris causa Akademii Kaliskiej

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2022 9:40

Profesor Andrzej Sulima-Kamiński otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Kaliskiej. To niezwykły człowiek i wybitny uczony – powiedział rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.

Profesor Andrzej Sulima-Kamiński z tytułem doktora honoris causa Akademii Kaliskiej
(fot.commons.wikimedia.org/Peżot)
REKLAMA
  • Uroczystość nadania tytułu odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Kaliskiej w Kaliszu.
  • Profesor Andrzej Sulima - Kamiński jest polskim historykiem specjalizującym się w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji XVI-XVIII wieku.
  • Jest dyrektorem i założycielem Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej przy Uczelni Łazarskiego, członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności.

Urodził się 22 października 1935 roku w Krakowie w inteligenckiej rodzinie związanej z ziemiami wschodnimi dawnej Rzeczypospolitej;

"Związki rodzinne z ziemiami wschodnimi wywarły wyraźny wpływ na zainteresowania historyka wielonarodowym dziedzictwem Rzeczypospolitej i ukształtowały jego tożsamość przedrozbiorowego historycznego Polaka. Po latach pisał o sobie: "Polski Żmudzin, kresowiak (poprzez białoruskich chłopów), przyprawiony gdzieś tam krwią tatarską, czyli stwór prawie że azjatycki" - powiedział rektor Andrzej Wojtyła.

Studia historyczne ukończył na Wydziale Filozoficzno - Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora uzyskał w listopadzie 1966 roku i pozostał na krakowskiej uczelni na stanowisku adiunkta.

"Marzec 1968 roku pogłębił w uczonym wyraźne już wcześniej dążenie do wyjazdu z kraju. Wzmogło się ono szczególnie po odmowie możliwości wyjazdu na - udzielone przez British Council - stypendium na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zniechęcony antysemicką kampanią i stawianymi przeszkodami w wyjazdach zagranicznych, historyk zdecydował się na ucieczkę" - powiedział Wojtyła.

Bezpośrednim powodem decyzji o opuszczeniu Polski stała się propozycja wykładów w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Columbia. Jego dyrektor, historyk pochodzenia węgierskiego István Deák, zaoferował polskiemu uczonemu półroczne wykłady począwszy od stycznia 1970 roku.

"Nie chcąc zmarnować tak wyjątkowej szansy, we wrześniu 1969 roku wyjechał turystycznie do Wielkiej Brytanii, gdzie za sprawą wsparcia m.in. Normana Daviesa uzyskał tymczasową afiliację w St. Antony's College na Uniwersytecie Oxfordzkim. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych na początku roku 1970 rozpoczął amerykański etap w naukowej karierze profesora" - poinformował rektor.

Prof. Sulima-Kamiński był wykładowcą na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, który należał wówczas do najważniejszych na świecie ośrodków badań nad historiąi współczesnością Europy Środkowo - Wschodniej i Związku Sowieckiego. Wykładał też historię na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, jako profesor gościnny wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Fordham University w Nowym Jorku, w Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Uniwersytecie Pittsburskim oraz Uniwersytecie Warszawskim.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Profesor Andrzej Sulima-Kamiński z tytułem doktora honoris causa Akademii Kaliskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA