PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa

  • Autor: PAP/AT
  • 22 cze 2016 14:14

• Wybitna badaczka literatury i kultury polskiej za granicą prof. Maria Delaperriere otrzymała w Katowicach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
• Uroczystość odbyła się w związku z odbywającym się tam VI Światowym Kongresem Polonistów.

Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa
Adobe Stock
REKLAMA

"Miałem ten wielki zaszczyt uhonorować kogoś, kto zrobił dla polskiej kultury i dla polskiej literatury ogromnie dużo (...). To są sprawy jakby związane z organizacją życia naukowego pomiędzy dwoma krajami, to są badania komparatystyczne pomiędzy literaturami krajów zachodnich a literaturą polską, to jest także jej ogromny wkład w badania teoretyczne, komparatystyczne zwłaszcza" - powiedział dziennikarzom po uroczystości laudator prof. dr hab. Adam Dziadek.

Przypomniał, że prof. Delaperriere jest organizatorką licznych spotkań i konferencji we francuskich placówkach naukowych poświęconych polskiej literaturze i kulturze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"To jest uhonorowanie właściwie kilkudziesięciu lat jej ogromnej, ciężkiej pracy, która przyniosła niezwykły zupełnie rezultat" - podkreślił prof. Dziadek.

Prof. dr hab. Jolanta Tambor z UŚ zaznaczyła, że środowa uroczystość jest dla jej środowiska naukowego bardzo ważnym wydarzeniem. "Dla nas, badaczy języka i literatury polskiej, dla całej społeczności zajmującej się językiem i literaturą, i kulturą polską na całym świecie, dla tej społeczności nie ma ważniejszej uroczystości" - uznała prof. Tambor.

Sama laureatka tytułu doktora h.c. przyznała, że jest zaskoczona tym wyróżnieniem. "Dla mnie tytuł jest właściwie niespodzianką" - powiedziała prof. Delaperriere.

Przypomniała też, że we Francji działa kilka ośrodków filologii polskiej, w których także ona organizuje różne przedsięwzięcia mające spopularyzować polską literaturę i kulturę. "Nie chodzi tylko o dydaktykę, ale chodzi także o promieniowanie na społeczeństwo francuskie, więc w tym celu urządzamy sesje naukowe, konferencje, które są otwarte dla publiczności i dzięki temu mamy studentów wśród Francuzów, nie tylko wśród (polskiej-red.) diaspory" - wyjaśniła.

Prof. Maria Delaperriere urodziła się w 1941 r. w Krakowie. Studia polonistyczne ukończyła w 1963 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wtedy też rozpoczęła studia na filologii romańskiej, które kontynuowała po wyjeździe do Francji na paryskiej Sorbonie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA