-
Autor: PAP/JS
- •27 lut 2017 15:44
• Prof. dr hab. Jan Miodek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
• Uczelnia doceniła językoznawcę m.in. za "niestrudzone ukazywanie piękna języka ojczystego" oraz "pomnażanie bogactwa polskiej kultury".
Jan Miodek ur. się w 1946 r. w Tarnowskich Górach, obecnie jest na emeryturze (Fot. www.wroclaw.pl).
"Wielce szanownemu Janowi Miodkowi, wybitnemu uczonemu i humaniście, erudycie i mistrzowi sztuki słowa za znamienitą twórczość naukową, niestrudzone ukazywanie piękna języka ojczystego i jego wartości dla wspólnoty narodowej oraz pomnażanie bogactwa polskiej kultury nadajemy z wdzięcznością tytuł i godność doktora honorowego Uniwersytetu Rzeszowskiego (…)" - tak uzasadniał swoją decyzję o wyróżnieniu prof. Miodka senat rzeszowskiej uczelni. Ten fragment uchwały w czasie poniedziałkowej uroczystości odczytał rektor UR Sylwester Czopek.
W czasie laudacji prof. Kazimierz Ożóg powiedział, że nadanie godności honoris causa prof. Miodkowi to niecodzienna, bo rzadko zdarzająca się wymiana darów.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
"Wręczamy profesorowi najważniejszą godność, jaką posiada Uniwersytet Rzeszowski, ale sami, jako wspólnota, otrzymujemy jeszcze większe dobro - utwierdzamy się bowiem w miłości do tej ziemi, do ojczyzny polszczyzny i naszego Podkarpacia, które ma także swoją mowę, swoje gwary, ale ma także swój język polski" - mówił prof. Ożóg.
Podkreślał, że uroczystość nadania tytułu honoris causa to wielkie święto, a "u podstaw tej świątecznej radości" leży przede wszystkim uczczenie niepospolitego człowieka - prof. Jana Miodka, a także wartości tworzącej naszą wspólnotę, jaką jest umiłowanie języka ojczystego i polskiej kultury.
"Mamy dzisiaj zatem wielką i niepowtarzalną lekcję języka polskiego. I o tę lekcję szczególnie zadbajmy w sensie późniejszej pozostałości, aby z tej lekcji jak najwięcej zostało" - zaznaczył laudator.
W swoim wystąpieniu przywołał też - jak zauważył - najsłynniejszy cytat z Cypriana Kamila Norwida, pojawiający się w twórczości prof. Miodka: "Ponad wszystkie wasze uroki, Ty! poezjo, i ty, wymowo, Jeden wiecznie będzie wysoki: Odpowiednie dać rzeczy słowo!".
Prof. Miodek wspominał osoby związane z Rzeszowem i Rzeszowszczyzną, które miały wpływ na to, kim jest dzisiaj. Wśród nich wymienił m.in. wybitnego polskiego historyka literatury Stanisława Pigonia, ks. prof. Juliana Michalca, czy prof. Stefana Reczka, który w 1964 r. opuścił Uniwersytet Wrocławski, by wesprzeć kadrę akademicką w powstającej w Rzeszowie uczelni, a który rok wcześniej odpytywał Jana Miodka z gramatyki na egzaminie wstępnym. Jak mówił Miodek, prof. Reczek opuszczając Wrocław osierocił rubrykę "Rzecz o Języku", którą prowadził w "Słowie Polskim". Cztery lata później prowadzenie wznowionej rubryki powierzono młodemu stażyście, 22-letniemu wówczas Janowi Miodkowi.
"Kim stałbym się, gdybym was nie spotkał, moi mistrzowie. Wy wszyscy, których tu dziś przywołałem i wy wszyscy, których nie zdołałem wymienić. Tobie zaś ziemio rzeszowska dziękuję, żeś tylu pięknych ludzi dała Polsce i kulturze polskiej, Wrocławiowi i jego powojennej historii" - powiedział na zakończenie swojego wystąpienia doktor honoris causa UR.
Po popołudniu prof. Miodek wygłosi wykład "Język polski w ostatnim stuleciu - 1918-2018", na który jest wstęp wolny.
Jan Miodek ur. się w 1946 r. w Tarnowskich Górach, obecnie jest na emeryturze, wcześniej był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej, a od 1989 r. kierownikiem Zakładu Historii Języka Polskiego. Jest członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN i Rady Języka Polskiego. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego. Był promotorem ok. 200 prac magisterskich i 24 prac doktorskich.
Od 1968 prowadzi cotygodniową rubrykę językową "Rzecz o języku" ("Słowo Polskie", obecnie "Polska. The Times"). W latach 1987-2007 prowadził cotygodniowy program telewizyjny "Ojczyzna polszczyzna", a od 2009 - cotygodniowy program telewizyjny "Słownik polsko@polski". Z gościnnymi wykładami wyjeżdżał do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Szwecji, Danii, Francji, Belgii, Anglii, Irlandii, USA, Kanady i na Litwę.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)