PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Jan Miodek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lut 2017 15:44

• Prof. dr hab. Jan Miodek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
• Uczelnia doceniła językoznawcę m.in. za "niestrudzone ukazywanie piękna języka ojczystego" oraz "pomnażanie bogactwa polskiej kultury".

Prof. Jan Miodek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego
Jan Miodek ur. się w 1946 r. w Tarnowskich Górach, obecnie jest na emeryturze (Fot. www.wroclaw.pl).
REKLAMA

"Wielce szanownemu Janowi Miodkowi, wybitnemu uczonemu i humaniście, erudycie i mistrzowi sztuki słowa za znamienitą twórczość naukową, niestrudzone ukazywanie piękna języka ojczystego i jego wartości dla wspólnoty narodowej oraz pomnażanie bogactwa polskiej kultury nadajemy z wdzięcznością tytuł i godność doktora honorowego Uniwersytetu Rzeszowskiego (…)" - tak uzasadniał swoją decyzję o wyróżnieniu prof. Miodka senat rzeszowskiej uczelni. Ten fragment uchwały w czasie poniedziałkowej uroczystości odczytał rektor UR Sylwester Czopek.

W czasie laudacji prof. Kazimierz Ożóg powiedział, że nadanie godności honoris causa prof. Miodkowi to niecodzienna, bo rzadko zdarzająca się wymiana darów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wręczamy profesorowi najważniejszą godność, jaką posiada Uniwersytet Rzeszowski, ale sami, jako wspólnota, otrzymujemy jeszcze większe dobro - utwierdzamy się bowiem w miłości do tej ziemi, do ojczyzny polszczyzny i naszego Podkarpacia, które ma także swoją mowę, swoje gwary, ale ma także swój język polski" - mówił prof. Ożóg.

Podkreślał, że uroczystość nadania tytułu honoris causa to wielkie święto, a "u podstaw tej świątecznej radości" leży przede wszystkim uczczenie niepospolitego człowieka - prof. Jana Miodka, a także wartości tworzącej naszą wspólnotę, jaką jest umiłowanie języka ojczystego i polskiej kultury.

"Mamy dzisiaj zatem wielką i niepowtarzalną lekcję języka polskiego. I o tę lekcję szczególnie zadbajmy w sensie późniejszej pozostałości, aby z tej lekcji jak najwięcej zostało" - zaznaczył laudator.

W swoim wystąpieniu przywołał też - jak zauważył - najsłynniejszy cytat z Cypriana Kamila Norwida, pojawiający się w twórczości prof. Miodka: "Ponad wszystkie wasze uroki, Ty! poezjo, i ty, wymowo, Jeden wiecznie będzie wysoki: Odpowiednie dać rzeczy słowo!".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Jan Miodek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA