PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Prof. Banyś: duży awans polskich uczelni w prestiżowym QS World University Ranking

Polskie uczelnie zanotowały duży awans w prestiżowym QS World University Ranking by Subject. 23 polskie uczelnie oceniono wśród najlepszych na świecie w danej dyscyplinie. Przed rokiem było ich o 6 mniej - wskazał rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.

  • Autor: PAP/RAF
  • 10 kwi 2022 8:47
Prof. Banyś: duży awans polskich uczelni w prestiżowym QS World University Ranking
Prof. Banyś zaakcentował, że szeroka autonomia akademicka jest warunkiem koniecznym prowadzenia dobrych badań naukowych i dobrego kształcenia. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Perspektywy opublikowano szczegółową analizę dotyczącą pozycji polskich uczelni w tym rankingu.
  • - Polskie uczelnie zanotowały w nim duży awans. Cieszy nas to bardzo - powiedział rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.
  • W jego ocenie zasadniczym fundamentem polskich uczelni powinna być odpowiednio wysoka jakość badań naukowych i kształcenia, które są na nich realizowane.

6 kwietnia ukazał się ranking QS World University Ranking by Subject. Jest to ranking uczelni z całego świata według dyscyplin. Rankingi opracowywane są co roku, aby pomóc przyszłym studentom zidentyfikować wiodące uniwersytety w danej dyscyplinie. Do tworzenia tego rankingu QS wykorzystywane są m.in. oceny prestiżu akademickiego, prestiżu wśród pracodawców, cytowania badań naukowych i indeks Hirscha.

Na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Perspektywy opublikowano szczegółową analizę dotyczącą pozycji polskich uczelni w tym rankingu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W skrócie: 23 polskie uczelnie (6 więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2022. Nasze uczelnie znajdują się w 34 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin (subjects) - jest to o 3 dyscypliny więcej niż przed rokiem. Aż w 57 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 10) - czytamy. Z analizy wynika, że Uniwersytet Warszawski odniósł największy sukces, gdyż znalazł się w rekordowej liczbie ocenianych kierunków -22. Wskazano, że tak dobrze w QS World Ranking by Subject polskie uczelnie jeszcze nigdy nie wypadły.

Czytaj też: Premier: inflacja będzie stosunkowo wysoka

- Polskie uczelnie zanotowały w nim duży awans. Cieszy nas to bardzo - powiedział rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.

Zapytany o przyczyny takiego wyniku polskich uczelni w rankingu i czy przyczynić się do tego mogła reforma byłego wicepremiera i szef resortu nauki Jarosława Gowina, prof. Banyś stwierdził, że bez bardziej szczegółowej analizy trudno je wskazywać. "Bez wątpienia jest to wynik dużej ich pracy, by jakość badań naukowych oraz kształcenia była na jak najwyższym poziomie" - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Banyś: duży awans polskich uczelni w prestiżowym QS World University Ranking

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA