×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prof. Andrzej Demenko doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej

  • Autor: aw/pap
  • 13 lis 2019 15:50

Wybitny naukowiec z zakresu elektrotechniki i maszyn elektrycznych prof. Andrzej Demenko otrzymał w środę w Kielcach tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk).

Prof. Andrzej Demenko doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak podkreślił podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŚk rektor uczelni prof. Wiesław Trąmpczyński, prof. Demenko znajduje się w światowej czołówce uczonych zajmujących się problematyką współczesnej elektrotechniki.

"Dziedzina ta prężnie się rozwija, a prof. Andrzej Demenko ma w tym swój znaczący udział. Przykładem mogą być między innymi wdrożenia takich rozwiązań jak: hamulce magnetoreologiczne, elektromagnesy do pompy wtryskowej, urządzenia do magnetycznej obróbki wody czy energooszczędnych pomp i wentylatorów stosowanych w przemyśle" - opisywał rektor kieleckiej uczelni.

Prof. Demenko jest twórcą szkoły naukowej w dziedzinie komputerowych metod analizy i syntezy pola elektromagnetycznego oraz polowych modeli przetworników elektromagnetycznych.

W laudacji prof. PŚk, dr hab. Andrzej Kapłon przypomniał sylwetkę i osiągnięcia naukowe uczonego i inżyniera. "W bogatym dorobku naukowym prof. Demenki można znaleźć nie tylko doniosłe publikacje o zasięgu międzynarodowym, ale także liczne prace wdrożeniowe podnoszące innowacyjność polskiej i światowej gospodarki" - zaznaczył prof. Kapłon.

Prof. Demenko urodził się w 1948 r. w Swarzędzu. Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej ukończył w 1970 r. W tym samym roku został zatrudniony na tej uczelni, gdzie nieprzerwanie pracuje, zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe oraz obejmując różne stanowiska.

Stopień doktora nauk technicznych otrzymał na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej w 1975 r. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 1985 r. w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu. Tytuł profesora otrzymał w 1998 r.

Prof. Demenko jest autorem blisko 20 opracowań nowych wyrobów wdrożonych do produkcji, a wyniki jego prac były wykorzystywane w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, a także w wielu instytutach i uczelniach zagranicznych m. in. w Dortmundzie, Liege i Cambridge. Naukowiec jest autorem m.in. trzech monografii, ponad 300 rozpraw, artykułów i referatów naukowych.

Prof. Demenko kierował, a obecnie nadzoruje wdrażanie prac przez konsorcjum zrzeszające cztery instytucje naukowe. Powstało ono z myślą o realizacji dużego projektu "Nowa generacja energooszczędnych napędów do pomp i wentylatorów dla górnictwa".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Andrzej Demenko doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA