Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński apeluje do organizacji finansujących i prowadzących badania naukowe o organizację stypendiów dla naukowców z Ukrainy, którzy musieli opuścić swój kraj w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej. Przestrzega zarazem przed mechanizmem "drenażu mózgów".

- Zwracając się do światowych instytucji finansujących i prowadzących badania naukowe prof. Duszyński zaapelował o organizowanie stypendiów dla badaczek i badaczy z Ukrainy.
- "Co szczególnie istotne, objęte tymi stypendiami osoby, które podejmą pracę w zagranicznych instytucjach naukowych powinny zatrzymywać swoją ukraińską afiliację" - podkreślił.
- Dodał, że to pozwoli ukraińskiej nauce zachować ciągłość.
W apelu, którego treść przekazano we wtorek mediom, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński przypomniał, że w wyniku wojny w Ukrainie rujnowana jest infrastruktura naukowa, a tamtejsi badacze muszą uciekać z kraju. Przez nieomal półtora miesiąca od wybuchu wojny (dane z 2 kwietnia 2022 r.) z Ukrainy migrowało 4,2 mln osób, a 2,5 mln z nich znalazło się w Polsce. Wiele z tych osób uprzednio pracowało w ukraińskich instytucjach naukowych. Według bardzo wstępnych szacunków po miesiącu od wybuchu wojny Ukrainę opuściło 6,3 tys. badaczek i badaczy. W 2021 r. w Ukrainie było 60 tys. naukowców, 35 tys. pracowników badawczo-technicznych i 1,7 mln studentów.
Prof Duszyński przypomniał, że 1 marca 2022 r. Polska Akademia Nauk uruchomiła z własnych funduszy program pomocowy dla badaczek i badaczy z Ukrainy. 70 osób otrzymało trzymiesięczne stypendium, które umożliwiło im znalezienie samodzielnego zakwaterowania i podjęcie pracy naukowej w instytutach PAN. "Pracujące w ramach tego programu osoby zatrzymują swoją ukraińską afiliację. Po części i dzięki temu nauka w Ukrainie mimo wojny może funkcjonować" - napisał prezes PAN.
Zaznaczył też, że potrzeby stypendialne są znacznie większe.
"Szacujemy, że w Polsce może przebywać obecnie już kilka tysięcy osób, które uprzednio pracowały w uczelniach i instytucjach naukowych Ukrainy. W kilka dni po ogłoszeniu programu zgłosiły się do nas setki osób. Dlatego z wdzięcznością przyjęliśmy wsparcie programu ze strony Amerykańskiej Akademii Nauk i licznych międzynarodowych instytucji naukowych. Dzięki nim ze stypendiów skorzystać będzie mogło znacznie więcej badaczek i badaczy z Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. znaleźli się na terenie Polski. Pozwoli nam to również na zapewnienie części z nich pomocy w dłuższym wymiarze czasowym" - czytamy w apelu.

Słowa kluczowe
- Jerzy Duszyński
- konflikt Rosja-Ukraina
- Ukraina
- Ukraińcy
- PAN
- Polska Akademia Nauk
- naukowcy
- nauka
- drenaż mózgów
KOMENTARZE (0)