Prestiżowe europejskie granty trafią do 287 młodych badaczy

400 mln euro przyznała 287 młodym naukowcom Europejska Rada ds. Badań (ERC) w szóstej edycji konkursu „Starting Grant”. Jednym z laureatów jest dr Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoje badania otrzymał ponad 1,3 mln euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prestiżowe europejskie granty trafią do 287 młodych badaczy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lip 2013 17:32


Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce poinformowało w piątek, że nowatorskie projekty naukowe zostaną dofinansowane kwotami sięgającymi nawet 2 mln euro.

Młodzi naukowcy otrzymali dofinansowanie w ramach programu "Pomysły" (IDEAS), w którym otrzymują tzw. Starting Grant. W zakończonej edycji konkursu dofinansowanie otrzymali naukowcy z 34 krajów, prowadzący badania w 162 instytucjach w całej Europie.

Dr Piotr Sułkowski na realizację projektu „Quantum fields and knot homologies" otrzymał ponad 1,3 mln euro na okres pięciu lat. O jego sukcesie PAP informowała już w czerwcu.

Polski naukowiec dwa lata spędził w California Institute of Technology, gdzie prowadził badania dotyczące matematycznych aspektów fizyki wysokich energii oraz teorii strun. Jego zdaniem jednym z największych wyzwań fizyki jest sformułowanie teorii łączącej teorię grawitacji z teoriami kwantowymi. Prowadził również badania w dziedzinie biofizyki dotyczące topologicznych własności białek. Jest laureatem konkursu „Homing Plus" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Projekty wybrane w tej edycji konkursu przez ERC obejmują szeroki zakres tematów, takich jak: stworzenie nowatorskiego systemu ochrony wybrzeży przed tsunami; opracowanie zaawansowanej technologicznie radioterapii, która może pomóc chorym na nowotwory złośliwe głowy i szyi; prowadzenie badań nad monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą technologii GPS czy produkcja nowych, tanich i bardziej efektywnych ogniw fotowoltaicznych.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, była to ostatnia edycja konkursu o granty dla początkujących naukowców organizowana w ramach siódmego unijnego programu ramowego w zakresie badań (7PR). Kolejne będą już objęte nowym unijnym programem badań i innowacji „Horyzont 2020", w którym przewidziano duży wzrost finansowania ERC.

„Europejska Rada ds. Badań Naukowych stworzyła środowisko badawcze sprzyjające młodym talentom i podniosła poziom badań naukowych w całej Europie. Finansuje wstępne projekty badawcze przynoszące nie tylko postępy w wiedzy, ale także przełomowe rozwiązania, które w przyszłości mogą wpłynąć na nasze życie codzienne. ERC już dziś jest synonimem doskonałości naukowej, a dzięki programowi »Horyzont 2020« stanie się jeszcze silniejszą marką" - powiedziała komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.