×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prawie połowa istniejących obecnie zawodów może zniknąć. Jak mądrze edukować najmłodszych?

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 13 paź 2019 9:02

Jak wynika z prognoz analityków, 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. W ciągu dekady ma radykalnie zmienić się zapotrzebowanie na określone umiejętności. Jakie zatem kompetencje powinno kształcić się już dziś, by przygotować dzieci na przyszłość w kontekście dynamicznych zmian na rynku  pracy? To pytanie, na które już dziś warto znaleźć odpowiedź.

Prawie połowa istniejących obecnie zawodów może zniknąć. Jak mądrze edukować najmłodszych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Z powodu postępującej automatyzacji do 2030 roku co najmniej 375 mln pracowników będzie musiało się przebranżowić. Rynek pracy przekształca się, zmieniają się też wymagania i potrzebne kompetencje.
  • Indeed Hiring Lab przeprowadził badania, z których wynika, że już teraz jedną z największych wartości mają umiejętności z zakresu STEM (z ang. science, technology, engineering, math). Jednak w przyszłości nie tylko one będą decydujące o zatrudnieniu.
  • Ogromną rolę w procesie przystosowania do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy odegrają umiejętności miękkie, które najłatwiej wykształcić u dzieci.

Kompetencje miękkie są potrzebne na każdym etapie życia: w szkole podstawowej, liceum, na studiach i w pracy. W przedszkolach z oddziałami żłobkowymi KIDS&Co. - sieci placówek firmowych i przybiurowcowych - od najmłodszych lat u dzieci kształtowane są kompetencje przyszłości. Takie, które pomogą odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy.

- Trzech na czterech specjalistów prowadzących rekrutacje uznaje kompetencje miękkie za zdecydowanie ważniejsze niż wiedza techniczna czy nawet referencje. Pojęcie edukacji przyszłości z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Kompetencje przyszłości takie, jak samoświadomość, zapamiętywanie, łatwość adaptacji, kreatywność, rozwiązywanie problemów, umiejętność pełnienia różnych ról w grupie oraz krytyczne myślenie są determinantami odnoszenia sukcesu w przyszłości. Naszą misją jest wychowywanie dzieci tak, aby radziły sobie w nieustannie zmieniającym się świecie - mówi Karina Trafna, prezes sieci przedszkoli KIDS&Co.

Czytaj też: Angielski niebawem z chatbotem. Jak będzie wyglądać nauka języka za kilka lat?

Mobilność i rozwój technologii zapewnią pracownikom przyszłości swobodę wyboru miejsca pracy. Szacuje się, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć około miliarda osób na całym świecie. Kluczem do sukcesu może okazać się znajomość języków obcych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie połowa istniejących obecnie zawodów może zniknąć. Jak mądrze edukować najmłodszych?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA