PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prawie 12 tys. nauczycieli wybrało kompensówkę

  • Autor: PAP/AH
  • 4 lis 2019 10:54

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.

Prawie 12 tys. nauczycieli wybrało kompensówkę
Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej, i pracują na co najmniej jedną drugą etatu. Fot. Shutterstock
REKLAMA
  • Największy ruch kadrowy w szkołach jest co roku na przełomie sierpnia i września. To wtedy formalnie kończy się rok szkolny.
  • Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej, i pracują na co najmniej jedną drugą etatu. 
  • Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032,począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Z danych ZUS wynika, że w lipcu tego roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,2 tys. osób, a w sierpniu 11,9 tys. osób.

Największy ruch kadrowy w szkołach jest co roku na przełomie sierpnia i września. Choć z punktu widzenia uczniów i ich rodziców rok szkolny kończy się pod koniec czerwca, gdy kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i uczniowie otrzymują świadectwa, to formalnie rok szkolny kończy się wraz z końcem sierpnia. Wtedy to nauczyciele zmieniają pracę, odchodzą z niej, w tym odchodzą na emerytury i świadczenia kompensacyjne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W trakcie roku szkolnego stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w placówce feryjnej (taką są szkoły, przedszkola nie) może być rozwiązany wyłącznie w drodze porozumienia stron, czyli za zgodą pracodawcy.

Z kolei początek nowego roku szkolnego to czas, gdy podpisują umowy o pracę osoby rozpoczynające pracę w zawodzie, a także te, które powracają do pracy, np. nauczyciele emerytowani czy nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej, i pracują na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032,począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie 12 tys. nauczycieli wybrało kompensówkę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA