Prawie 1,7 tys. osób wzięło udział w I etapie rekrutacji na studia dzienne w roku akademickim 2017/2018 na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach. Najwięcej kandydatów chce studiować informatykę, ekonomię i logistykę.

"Jesteśmy zadowoleni z tych wyników. Są na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku" - ocenił podczas konferencji prasowej rektor PŚk, prof. Wiesław Trąmpczyński.
Uczelnia przygotowała 1207 miejsc na pierwszym roku 19 kierunków studiów stacjonarnych. W pierwszym etapie rekrutacji zarejestrowało się 1699 kandydatów (z czego chęć studiowania na kierunku "drugiego wyboru" wskazało ok. 1,2 tys. osób, a trzeciego - kilkaset osób).
Z kolei studia niestacjonarne na politechnice w Kielcach chce podjąć ok. 540 osób - o sto więcej, niż w ubiegłym roku.
Pod względem liczby kandydatów chętnych na miejsce, dominuje informatyka (ok. trzy osoby na miejsce), ekonomia (ok. 2,5 chętnego na miejsce) i logistyka (ponad 2 kandydatów na miejsce). Popularne okazały się też: budownictwo, automatyka i robotyka oraz architektura.
Najmniej chętnych jest m. in. na wzornictwo przemysłowe, energetykę, inżynierię bezpieczeństwa i geologię inżynierską.
"Prowadzimy taką politykę, by umocnić kierunki, w których (...) mamy doświadczenie i odpowiednią kadrę. Być może, jeśli nie będzie dostatecznej liczby studentów, zlikwidujemy niektóre kierunki. Ale nie wchodzimy też w zupełnie nowe rzeczy, bo powinniśmy postawić przede wszystkim na jakość" - podkreślił prof. Trąmpczyński.
Prorektor ds. studenckich i dydaktyki uczelni, prof. Artur Maciąg zaznaczył, że PŚk wprowadziła w tegorocznym naborze wyższe progi punktowe, w stosunku do lat ubiegłych. "To oznacza, że będziemy przejmować coraz lepszych absolwentów szkół średnich" - zauważył prof. Maciąg.
Na uczelni właśnie zaczyna się rekrutacja uzupełniająca na część kierunków, a we wrześniu zaplanowano rekrutację dodatkową.
Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich.



KOMENTARZE (0)