Praktyki studenckie w urzędach nie wypaliły

Ponad 16 tys. miejsc na praktyki studenckie powstało w urzędach i jednostkach administracji publicznej. Niestety, na wiele ofert nikt nie aplikuje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praktyki studenckie w urzędach nie wypaliły

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

31 lip 2015 7:22


Powód? Szwankująca organizacja - twierdzi "Rzeczpospolita". Choć Rada Ministrów już w marcu przyjęła zarządzenie zobowiązujące kierowników urzędów do organizowania praktyk studenckich, to jednak ogłoszenia o nich ukazały się dopiero na przełomie maja i czerwca.

Za późno

Tymczasem zgodnie z wytycznymi opiekunów praktyk z ramienia uczelni studenci najpóźniej do końca kwietnia powinni uzyskać zgodę organizatora na przyjęcie na praktykę. W efekcie wiele miejsc pozostało nieobsadzonych.

Inaczej podchodzą do tego pracodawcy z sektora prywatnego. Większość dużych firm już w marcu informuje o przyjęciach na praktyki. W niektórych kancelariach adwokackich na jedno miejsce przypada 30-50 kandydatów.

Miały być praktyki

W marcu tego roku rząd przyjął zalecenia dotyczące praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r. Zgodnie z nimi na każdych 20 pracowników w administracji rządowej powinno być zgłoszone co najmniej jedno miejsce praktyk studenckich.

- Badania pokazują, że osoby z wyższym wykształceniem radzą sobie na rynku lepiej niż przeciętnie. Jednak 21 proc. absolwentów po roku od zakończenia edukacji nie ma pracy - mówił w maju wiceminister nauki Włodzisław Duch na konferencji poświęconej praktykom studenckim w administracji rządowej.

Dodał, że nie wiadomo, czy pozostali absolwenci mają pracę w swoim zawodzie. - To dopiero zaczynamy monitorować. Program jest jednym ze sposobów na zmniejszenie tych negatywnych procentów - zaznaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.