Pracujący student czy studiujący pracownik?

Doświadczenie jest jednym z kluczowych wymagań pracodawców, dlatego wielu młodych ludzi stara się je zdobyć jeszcze w trakcie nauki. Nie jest to łatwe, jeśli studiuje się w trybie dziennym, ale jak sprawdził portal Pracuj.pl, istnieje kilka rozwiązań, które mogą to ułatwić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracujący student czy studiujący pracownik?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 wrz 2013 10:24


Wśród wybieranych przez studentów aktywności zawodowych jest nie tylko praca rozumiana jako etat, ale także praca czasowa, staże oraz praktyki. Jak pokazało ostatnie badanie „Pierwsze kroki na rynku pracy. Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów" przeprowadzone przez firmę Deloitte, aż 90 proc. respondentów mogło pochwalić się podejmowaniem jednej z wymienionych aktywności w czasie studiów.

Cel: doświadczenie zawodowe i rozwój

Łączenie pracy w pełnym wymiarze godzin ze studiami dziennymi wymaga dużej umiejętności organizowania czasu, ale nie jest to niemożliwe. Dużo zależy od pracodawcy, który może zgodzić się na elastyczny grafik bądź wykonywanie części obowiązków zdalnie. Wbrew opiniom, które pojawiają się w dyskursie publicznym, wielu młodych ludzi już na etapie bycia studentem ma wyobrażenie tego, jak chcieliby, żeby potoczyła się ich ścieżka zawodowa.

Jak przyznaje Michał, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej i jednocześnie stażysta w dziale Business Intelligence Grupy Pracuj, podjęcie stażu było dla niego naturalną decyzją.

- Staż odbywam w pełnym wymiarze godzin i zacząłem go w wakacje, więc nie musiałem na razie godzić obowiązków zawodowych z zajęciami na uczelni. Myślę jednak, że nie będzie to problemem nawet wtedy, kiedy rozpocznie się już rok akademicki, gdyż studiuję w trybie zaocznym. Świadomie wybrałem taki tryb, żeby móc podjąć pracę, która pozwoli mi się utrzymać, a przede wszystkim rozwijać - mówi.

Michał, zapytany o to, co doradziłby rówieśnikom, mówi, że warto szeroko rozglądać się za dostępnymi propozycjami, nie tylko za takimi, które są zgodne z kierunkiem studiów. - Każda praca czegoś uczy i jestem pewien, że kompetencje nabyte podczas stażu w Grupie Pracuj zaowocują w moim przyszłym życiu zawodowym - mówi Michał.

Wtóruje mu Natalia, koleżanka z działu: Sama studiuję dziennie fizykę medyczną w Gdańsku, wydawałoby się więc, że to co robię podczas stażu mi się nie przyda - uważam natomiast, że poznanie jak działa duża firma od wewnątrz i doświadczenie, jak pracuje się w zespole, jest cenne niezależnie od tego, gdzie w przyszłości będę pracować.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.