Pracownicy OZE będą się kształcić na Śląsku

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu będzie kształcić specjalistów branży odnawialnych źródeł energii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy OZE będą się kształcić na Śląsku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 paź 2015 20:24


Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Ryszard Gruca, że technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest w Polsce jednym z najnowszych kierunków kształcenia.

- Decyzję o uruchomieniu tego kierunku, który ruszył w ubiegłym roku, podjęliśmy wspólnie z zabrzańskim Centrum Edukacji. Uczniowie zgodnie z programem rozpoczęli naukę od prostych zadań montażowych podczas zajęć praktycznych organizowanych w naszym centrum. W drugiej klasie to się zmieni, już od poniedziałku będą mieli do dyspozycji jedną z najnowszych pracowni OZE - powiedział Gruca.

Praktyczna nauka zawodu

Pracownia została wyposażona w nowoczesne stanowiska dydaktyczne umożliwiające uczniom zapoznanie się z najważniejszymi instalacjami do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wśród nich znalazły się m.in. kolektor słoneczny, moduł fotowoltaiczny, pompa ciepła, kocioł opalany biomasą i turbina wiatrowa.

- W ten sposób nauczyciele i uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego zyskali dostęp do najlepszych narzędzi do nauki zawodu technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Zabrzu.

Absolwenci tego kierunku kształcenia będą przygotowani do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem i obsługą systemów energetyki odnawialnej.

Perspektywiczna branża

- Rynek OZE jest na tyle dobrze rozwijającą się i perspektywiczną branżą, że po zakończeniu kształcenia absolwenci znajdą pracę - powiedział Gruca.

Nowa pracownia OZE, jak dodał, pozwoli ubiegać się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego o akredytację Urzędu Dozoru Technicznego na kształcenie osób dorosłych m.in. w zawodzie monterów urządzeń fotowoltaicznych.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu jest publiczną placówką oświatową, prowadzącą szkolenia, zajęcia edukacyjne i praktyki zawodowe dla uczniów i słuchaczy zabrzańskich szkół, a także bezpłatne kształcenie osób dorosłych.

W centrum obecnie uczy się ponad tysiąc osób, z czego ponad 40 uczniów w dwóch klasach technikum, które prowadzi kształcenie w kierunku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W nowoczesne stanowiska dydaktyczne wyposażyła pracownię firma Fortum Power and Heat Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.