Pracować czy wyjechać na wakajce? Oto jest pytanie

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 16 mln Polaków, z czego większość to osoby młode w wieku 18-29 lat. Jednak wakacje to nie tylko okres wypoczynku, ale też okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Ilu z nich się na to zdecyduje i czy warto?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracować czy wyjechać na wakajce? Oto jest pytanie

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

9 lip 2013 18:52


Według badań Mondial Assistance jedynie 16 mln Polaków planuje urlop w tegoroczne wakacje, z czego aż 6 mln z nich spędzi je w ciepłych krajach. Na wakacyjną podróż zdecydują się głównie osoby młode w wieku 18-29 lat, pochodzące z miast i posiadające średnie lub wyższe wykształcenie.

Gdzie jeżdżą młodzi Polacy?

Po zdaniu wszystkich egzaminów na młodych ludzi czekają upragnione wakacje. Część z nich wróci w rodzinne strony, część zostanie w mieście, zaś jeszcze inni zdecydują się na wakacyjny wyjazd.

Według danych GUS statystyczny Polak wyda w tym roku na urlop za granicą ponad 2300 zł, zaś w kraju ok. 1200 zł. Jednak jak pokazuje praktyka wyjazdów studenckich młodzi wolą wybrać wakacje za granicą niż spędzić urlop w kraju, przy niepewnej pogodzie.

W znanych studenckich biurach podróży cena zagranicznych wyjazdów zaczyna się już od 799 zł. Największą popularnością cieszą się Chorwacja oraz Bułgaria, gdzie młoda osoba może spędzić 12-dniowe wakacje za niecałe 1000 zł. Do tego dochodzi jednak koszt wyżywienia, który ze względu na korzystny przelicznik walut jest niewielki.

Dużą popularnością cieszą się też oferty last minute samolotem do Turcji, Grecji oraz Hiszpanii, gdzie dobry „łowca" może upolować ofertę już od 1700 zł za 8-dniowy pobyt w znanym zagranicznym kurorcie. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie wojaże.

Jak nie wakacje, to co?

Inną opcją spędzenia wakacji jest praca lub też uczestnictwo w różnego rodzaju stażach i praktykach. Według ankiety portalu InfoPraca.pl, ponad 52 proc. polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku studiów.

Studenci starają się być bardziej samodzielni i zapewnić sobie środki finansowe nie tylko na rozrywkę oraz drobne wydatki, ale też na pokrycie kosztów utrzymania w mieście. Jak pokazały badania najczęściej wybieranym miejscem pracy są: puby, restauracje, czy też telemarketing.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też praca za granicą. Od kilku lat popularna jest Wielka Brytania, gdzie młodzi mogą znaleźć wakacyjną pracę, jako sprzedawcy, kelnerzy, ogrodnicy. Przy takiej pracy mogą zarobić od 6 do 12 funtów za godzinę. Coraz więcej pojawia się też ofert pracy jako: kelner, barman, w znanych nadmorskich kurortach na Cyprze, w Grecji oraz we Francji. Oprócz zarobienia znacznej sumy pieniędzy młoda osoba ma okazję podszkolić znajomość języka obcego oraz poznać kulturę obcych krajów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.