×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy z nowym zadaniem do wykonania

  • Autor: PAP/JS
  • 11 wrz 2017 15:38

W efektywnym kształceniu zawodowym niezbędny jest dialog i szeroka współpraca z pracodawcami - wskazywali eksperci podczas konferencji na UW na temat szkolnictwa zawodowego, współorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Pracodawcy z nowym zadaniem do wykonania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W drugiej połowie września ministerstwo przedstawi propozycje zmian w systemie szkolnictwa wyższego.

• Piotr Bartosiak z ministerstwa edukacji podkreślił, że reforma edukacji ma dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy.

• Ministerstwo chciałoby, aby polskie "uczelnie zawodowe" i uniwersyteckie były bardziej otwarte na otoczenie gospodarcze.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powołał się na raport OECD, z którego wynika że za ok. 20 lat ponad połowa rozpoczynających pracę będzie pracować w nieistniejących dziś zawodach. "Bardzo wiele osób, które dzisiaj zaczynają naukę, za 15, 20, 25 lat nie będą już pracować w zawodach, które dzisiaj istnieją i będą pracować w zawodach, które będą istnieć w przyszłości, w zawodach, których jeszcze nie ma" - powiedział.

Jego zdaniem reforma edukacji, którą przeprowadzono 20 lat temu, przyczyniła się do likwidacji szkolnictwa zawodowego w Polsce. "Niepotrzebnie 20 lat temu w Polsce dokonaliśmy w cudzysłowie reformy, która dziś może być nazywana antyreformą. Zlikwidowaliśmy w znacznych połaciach kraju szkolnictwo zawodowe. Szkolnictwo zawodowe jest fundamentalnie potrzebne dla nas, dla rozwoju gospodarczego" - podkreślił wicepremier. Dodał, że reforma tego szkolnictwa będzie szła w kierunku "dopasowania rynku pracy do rynku przedsiębiorców".

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński powiedział, że Polska stara się podglądać modele kształcenia zawodowego m.in. w Niemczech. Zaznaczył, że ministerstwo chciałoby, aby polskie "uczelnie zawodowe" i uniwersyteckie były bardziej otwarte na otoczenie gospodarcze. "Nie tylko dlatego, żeby przygotować dobre kadry do pracy, ale także, aby we właściwy sposób profilować badania naukowe. Przedsiębiorcy są odbiorcą nie tylko kadr, ale też techniki i wiedzy, która powstaje na uczelniach" - mówił.

Zapowiedział, że w drugiej połowie września ministerstwo przedstawi propozycje zmian w systemie szkolnictwa wyższego. "Jednym z elementów tej ustawy będzie wzmocnienie znaczenia studiów praktycznych" - powiedział. Dodał, że zmiany mają także zachęcić szkoły do tego, aby współpracowały na stałe z pracodawcami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy z nowym zadaniem do wykonania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA