Pracodawcy cenią znajomość języka obcego

Jak pokazują badania Komisji Europejskiej, aż dwóch na pięciu Polaków posługuje się wyłącznie językiem ojczystym. To zła wiadomość dla pracodawców, którzy u kandydatów na stanowiska menadżerskie szukają czegoś więcej niż tylko dyplomu wyższej uczelni. Od kandydatów wymagają zaawansowanej znajomości co najmniej jednego języka obcego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy cenią znajomość języka obcego

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 lip 2013 10:52


Według badań wskaźnika kompetencji językowych Komisji Europejskiej, blisko 43 proc. Polaków posługuje się wyłącznie językiem ojczystym. Ponad połowa deklaruje, że zna co najmniej jeden język obcy. Socjolodzy zauważają, że to znacznie zawyżony wskaźnik, wynikający m. in. z doświadczeń starszych pokoleń (okupacja niemiecka, obowiązkowa powojenna nauka j. rosyjskiego).

Współcześnie w naszym kraju nie brakuje również opinii, że wykształcenie humanistyczne, szczególnie lingwistyczne to specjalizacje, które pochłaniają wiele energii, nie zapewniając konkretnego fachu czy, współmiernej do wysiłku, kariery. Sprytny człowiek może osiągnąć sukces znacznie mniejszym kosztem, maskując brak wiedzy i znajomości innych kultur powierzchowną ogładą.

Biznesmeni, urzędnicy państwowi i wysokiej rangi politycy, którzy swoją karierę rozwinęli w latach transformacji ustrojowej, wciąż radzą sobie z tą ułomnością, otoczeni sztabem tłumaczy i doradców, wspierani funduszami państwowymi.

- Koszt obsługi eksperta, który nie zna języków, jest tak wysoki, że przeważnie opłaca się w jego miejsce zatrudnić naukowca z mniejszym dorobkiem, za to większą zdolnością porozumiewania się z kolegami w Anglii, Hiszpanii, Włoszech czy Rosji - zauważa Krzysztof Baran, ekspert PONS, marki firmującej nową serię wydawniczą „Język na ekranie" oraz "To, co ważne, ciekawe, nieznane."

- Takie argumenty coraz częściej uznawane są za zaściankowe i blokujące Polaków, którzy mimo kryzysu, próbują nadrobić stracony czas. Chcą podróżować i poznawać inne kraje, mimo zaległości w nauce języków. Każda wyprawa staje się pretekstem do poznawania, bądź poszerzania umiejętności językowych i obyczajów odwiedzanego kraju - mówi Krzysztof Baran.

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników

- Rekrutacja nowych pracowników jest obecnie dużym wyzwaniem, ponieważ jej rezultaty przekładają się na rozwój firmy na bardzo konkurencyjnym dziś rynku. Wbrew dużemu bezrobociu i wydawałoby się łatwemu dostępowi do wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy borykają się z niedopasowaniem umiejętności i kompetencji aplikujących kandydatów wobec oczekiwań rynku pracy - mówi Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett-Packard.

Jedną z takich barier jest brak biegłej znajomości języków obcych. Fakt ten może być przyczyną alarmujących danych resortu pracy, które wykazują, że w pierwszym kwartale 2013 roku było w Polsce więcej bezrobotnych z dyplomem wyższej uczelni, niż kiedykolwiek wcześniej. W urzędach pracy zarejestrowano aż 267 tysięcy absolwentów, co oznacza ponad 13 procentowy wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.