-
Autor: PAP
- •3 mar 2023 16:27
Lekarze ze Szpitala św. Jana Bożego w Łodzi chcą pokazać licealistom z I LO, którzy myślą o wyborze ich zawodu, jak jego wykonywanie wygląda w praktyce. Podczas zajęć w szpitalu uczniowie poznają m.in. system ochrony zdrowia i prawne aspekty pracy medyków.
Dla uczniów Przygotowano dla nich spotkania z lekarzami, podczas których dowiedzą się m.in., dlaczego warto zainteresować się daną specjalności (fot.pixabay)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, czyli popularny w Łodzi Koper, od lat utrzymuje się w czołówce najlepszych szkół regionu i jest często wybierany przez młodych ludzi marzących o zawodzie lekarza.
- Dzięki umowie z łódzkim Szpitalem Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego będą mogli swoje marzenia skonfrontować z realiami wykonywania tej profesji.
Jak zauważył dyrektor I LO w Łodzi Marcin Chrabelski, organizowany przez szpital cykl zajęć edukacyjno-praktycznych jest bardzo atrakcyjny - uczniowie będą mogli poznać prawdziwą pracę szpitala oraz wejdą na oddziały, na które w normalnych warunkach nie mieliby wstępu.
"Będą mogli zobaczyć nie tylko sale operacyjne, ale także porozmawiać z lekarzami. Jesteśmy chyba pierwszą w kraju szkołą, która chce pokazać młodzieży, z czym będzie wiązał się wybór klasy biologiczno-chemicznej, która ma przygotować ich do zawodu lekarza. Statystyki mówią, że sporo tych uczniów w II-III klasie liceum chce zmienić profil nauki. Wiemy też, że sporo studentów medycyny po kilku semestrach nauki przekonuje się, że to nie jest to, co chcą robić w życiu. Dlatego pomyśleliśmy, że warto już teraz pokazać uczniom, jak ten szpital wygląda od wewnątrz+ - wyjaśnił dyrektor I LO.
Zdaniem pedagoga większe pojęcie o warunkach pracy medyków mają dzieci z rodzin lekarskich. Młodzież, która jest pierwszym pokoleniem myślącym o medycynie, opiera często swoje wyobrażenia na często wyidealizowanych stereotypach czy obrazach z seriali medycznych.
"Młodym ludziom wydaje się, że bycie lekarzem to jest wyłącznie fantastyczna sprawa, że życie lekarza oznacza tylko czysty kitel, wysoką pensję i grono zadowolonych pacjentów. Tymczasem to tylko jedna strona tego zawodu, my chcemy pokazać także tę drugą" - dodał.
Uczniowie I LO przyjrzą się pracy lekarzy i personelu na oddziałach chorób wewnętrznych, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej i okulistyki. Dowiedzą się m.in., jakie grupy schorzeń się w nich leczy.
Przygotowano dla nich spotkania z lekarzami, podczas których dowiedzą się m.in., dlaczego warto zainteresować się daną specjalnością, poznają także ogólne zasady funkcjonowania placówek medycznych. Przewidziano dla nich również wykład o prawnych uwarunkowaniach pracy lekarza i całego szpitala. Uczniowie podzieleni zostaną na małe grupy sześcioosobowe - pozwoli to na wydajniejszą pracę z nimi i nie zdezorganizuje pracy szpitala. U Jana Bożego spędzą dwie godziny tygodniowo. Jak zaznaczyli organizatorzy, dla licealistów przewidziano wyłącznie rolę obserwatorów.
"Bycie lekarzem wiąże się z pasją i empatią, ale przede wszystkim z ciężką pracą. Jest to praca z chorymi, która wymaga poświęcenia. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie, którzy kształcą się w tym kierunku, absolutnie z niego nie rezygnowali, ale mieli też możliwość, by trochę wcześniej niż na samych studiach uświadomić sobie, że chcą być lekarzem zabiegowym bądź zachowawczym, że medycyna składa się z wielu elementów - można być lekarzem w różnych specjalnościach" - zaznaczył dyrektor szpitala im. św. Jana Bożego w Łodzi dr Mateusz Kuzdak.
Podkreślił też, że podczas zajęć placówce zakonu bonifratrów prowadzący zajęcia będą chcieli pokazać uczestnikom, z jakich etapów składa się leczenie pacjenta, które zaczyna się zwykle w poradni podstawowej opieki zdrowotnej, ale prowadzone jest również w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i w szpitalu.
"Jesteśmy takim ośrodkiem, który jest w stanie pokazać im wszystkie składowe systemu ochrony zdrowia. Mamy też nadzieję, że jesteśmy w stanie zarazić tych młodych ludzi naszą pasją i wzbudzić zainteresowanie medycyną" - dodał dr Kuzdak.
KOMENTARZE (0)