Praca w szkolnictwie wyższym dla kobiet jest, ale nie na najwyższych stanowiskach

40 proc. wszystkich naukowców w szkolnictwie wyższym to kobiety, jednak zarządzają 15,5 proc. instytucji szkolnictwa wyższego, a funkcję rektora pełnią w 10 proc. unijnych uniwersytetów - wynika ze sprawozdania "She Figures" Komisji Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w szkolnictwie wyższym dla kobiet jest, ale nie na najwyższych stanowiskach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 kwi 2013 16:29


Opublikowane w piątek sprawozdanie "She Figures" dowodzi, że kobiety stanowią około 40 proc. wszystkich naukowców zatrudnionych w szkolnictwie wyższym, 40 proc. w sektorze rządowym i 19 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

"Chociaż odsetek kobiet wśród naukowców w Europie rośnie, liczba kobiet na stanowiskach naukowo-badawczych wciąż pozostaje zbyt niska" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Choć we wszystkich państwach Unii Europejskiej liczba kobiet-badaczek rośnie szybciej niż liczba mężczyzn (5,1 proc. wzrostu rocznie w porównaniu z 3,3 proc. w przypadku mężczyzn w latach 2002-2009), to kobiety-naukowcy wciąż walczą o dostęp do stanowisk kierowniczych. W Unii Europejskiej na jedną kobietę w radach naukowych i zarządach przypada średnio dwóch mężczyzn.

"Pomimo pewnych postępów poczynionych w ostatnich latach, kobiety wciąż pozostają mniejszością w sektorze naukowym, a szklany sufit uniemożliwia im przede wszystkim dostęp do najwyższych stanowisk. Sytuacja ta jest bardzo niesprawiedliwa i prowadzi do marnowania talentów" - oceniła unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

W 2010 r. odsetek studentek (55 proc.) i absolwentek (59 proc.) przewyższał odsetek studentów, jednak wśród słuchaczy i absolwentów studiów doktoranckich mężczyźni byli liczniejsi niż kobiety. "Kobiety stanowiły 44 proc. naukowców zaczynających pracę naukową z tytułem doktora i jedynie 20 proc. naukowców na najwyższych szczeblach akademickiej hierarchii. Niedostateczna reprezentacja kobiet jest szczególnie widoczna w dziedzinach takich jak nauki ścisłe i inżynieria" - czytamy w komunikacie przesłanym przez przedstawicielstwo KE.

We władzach polskich uczelni technicznych jest zaledwie jedna kobieta rektor: prof. Maria Nowicka-Skowron, która kieruje Politechniką Częstochowską. Raport "Kobiety na politechnikach 2013", przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, podaje, że kobiety stanowią zaledwie ok. 8 proc. prorektorów. Jest to 8 kobiet na 98 mężczyzn. Na 178 dziekanów w polskich uczelniach technicznych 24 to kobiety. Co czwarty prodziekan to kobieta.

Sprawozdanie "She Figures" publikowane jest co trzy lata, począwszy od 2003 roku. Obejmuje najważniejsze dane dotyczące sytuacji kobiet w sektorze naukowo-badawczym. Przygotowuje je Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji oraz Eurostat) we współpracy z korespondentami statystycznymi Grupy Helsińskiej ds. Kobiet i Nauki.

Jak zapewnia komisarz Geoghegan-Quinn, KE w ramach swoich programów badawczych skupia się na propagowaniu równości płci i podejmuje działania mające na celu zmianę głęboko zakorzenionej kultury instytucjonalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.