×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w Niemczech, kurs języka niemieckiego: Polacy zmieniają kierunek migracji

  • Justyna Koc
    jk
  • 13 wrz 2017 12:04

Chociaż język angielski wciąż pozostaje najchętniej wybieranym językiem obcym, niemiecki zaczyna wracać do łask. Powód? Zmiany przepisów we Francji i Brexit już wkrótce mogą utrudnić Polakom znalezienie pracy na tych popularnych dziś rynkach.

Praca w Niemczech, kurs języka niemieckiego: Polacy zmieniają kierunek migracji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polacy znów zaczynają uczyć się języka niemieckiego z myślą o pracy w Niemczech.

• Widmo Brexitu oraz ograniczenia na francuskim rynku pracy, które mogą dotknąć pracowników z Polski, sprawiają, że coraz częściej spoglądamy w kierunku sąsiadów zza Odry.

• Polaków kuszą pracą także niemieckie firmy działające w Polsce. Tam wymagana jest biegła znajomość niemieckiego.

Aż 33 proc. uczniów, którzy w tym roku rozpoczną naukę niemieckiego, deklaruje, że robi to z myślą o pracy za Odrą. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba niemal się podwoiła - wynika z sondy przeprowadzonej przez Szkołę Języka Niemieckiego Structura z Katowic.

- Polacy chcą uczyć się niemieckiego głównie z myślą o wyjeździe. To dziś powód numer jeden. Wiele osób, które zgłasza się w tym roku na kursy, mówi wprost, że chce nauczyć się szybko podstaw języka, bo za rok, dwa planuje wyjazd do pracy do Niemiec - mówi Mateusz Ślezioński, dyrektor zarządzający Szkoły Językowej Structura w Katowicach.

- W tej grupie są zarówno studenci, jak również lekarze, pielęgniarki, opiekunki, budowlańcy, ale także inżynierowie i spawacze. Coraz większe grono kursantów, stanowią także osoby, które niedawno wróciły z pracy za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, Francji lub Holandii. Sporo jest także osób, które przygotowuje się do pierwszego wyjazdu – mówi.

Zdaniem przedstawicieli szkół językowych, za rosnącą popularnością niemieckiego stoją przede wszystkim widma zmian, jakie szykują się w Wielkiej Brytanii i Francji.

– Polacy są świadomi ogranicz, jakie może wprowadzić francuska dyrektywa o pracownikach delegowanych i Brexit. Wielu z nich boi się, że nowe przepisy mogą nie tylko ograniczyć, ale nawet uniemożliwić pracę za granicą. Otwarty niemiecki rynek pracy pod tym względem znów staje się atrakcyjny, tym bardziej, że nie brakuje na nim ofert – przekonuje Ślezioński.

Polacy pracujący w Niemczech

Według Bundesagentur fur Arbeit w Niemczech pracuje dziś blisko 350 tys. Polaków. To obecnie drugi (po Wielkiej Brytanii) najczęściej wybierany kierunek wyjazdów zarobkowych. Wybiera go 41 proc. Polaków – podaje CBOS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w Niemczech, kurs języka niemieckiego: Polacy zmieniają kierunek migracji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA