Praca w IT: Google, Facebook, NetEnt. Oni stawiają na kobiety

Jak podaje szkoła programowania online Kodilla.com, już teraz odsetek kobiet szkolących się na programistki wynosi blisko 28 proc. - i stale wzrasta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Google, Facebook, NetEnt. Oni stawiają na kobiety

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 gru 2017 15:20


• Choć nadal 90 proc. programistów to mężczyźni, sytuacja zmienia się dynamicznie.

• Kobiety coraz śmielej wkraczają do IT, zachęcone lukratywną branżą, wynagrodzeniami i benefitami.

• Już teraz odsetek pań szkolących się do pracy w tym sektorze wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, gdyby kobiety były reprezentowane w branży informatycznej tak samo licznie, jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłoby się o 9 mld euro rocznie. Dodajmy, że udział sektora ICT w tworzeniu polskiego PKB to obecnie ok. 8 proc., a według szacunków resortu gospodarki do 2020 r. wzrośnie nawet do 15 proc.

Tak dynamiczny rozwój IT powoduje, że na rynku będzie brakować coraz większej liczby programistów i programistek - jak podaje Komisja Europejska, deficyt specjalistów IT w ciągu najbliższych 4 lat może wzrosnąć do 825 tys. Na szczęście, zainteresowanie pań pracą w tym sektorze rośnie. Jak podaje szkoła programowania online Kodilla.com, już teraz odsetek kobiet szkolących się na programistki wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

Kobiety w IT mają lepiej?

Branża IT jest atrakcyjna tak samo dla mężczyzn, jak i dla kobiet, a jednym z najważniejszych atutów jest oczywiście poziom osiąganego wynagrodzenia. Doświadczeni programiści, niezależnie od płci, zarabiają powyżej średniej krajowej już po kilku latach pracy. Dla przykładu - obecnie 50 proc. programistów znających język JavaScript odbiera wynagrodzenie od ok. 3,8 do 8 tys. zł brutto miesięcznie, jak podaje raport Sedlak&Sedlak. Dla specjalistów pracujących w branży kilkanaście lat, górne granice wynagrodzenia są takie, jak w Europie Zachodniej i USA, czyli dochodzą do setek tysięcy euro rocznie.

Praca w branży IT daje poczucie bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że Polska, jak i cała Europa, wciąż zmaga się z deficytem programistów. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku zabraknie w Europie około 825 tys. specjalistów od IT. Szczególnie poszukiwani na rynku pracy są specjaliści konkretnych technologii, np. javaScript developerzy czy java developerzy. Najczęściej negocjują oni umowy z jak najkrótszym okresem wypowiedzenia, bo wciąż dostają nowe oferty pracy. Większe doświadczenie w branży otwiera też wiele możliwości, nie tylko finansowych. Coraz częściej programiści pracują zdalnie, a taka forma pracy jest bardzo atrakcyjna dla kobiet wychowujących dzieci.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

To jest ściema 2017-12-07 17:40:47

Obecnie już jest nadmiar młodych programistów, firmy mogą przebierać w setkach ogłoszeń, korzystna sytuacja dla doświadczonych specjalistów już za dwa trzy lata powinna się mocno ochłodzić. Poza tym w. Innych branżach też już się zarania podobnie, ni o nich nie piszą bo tam nie ma płacących za artykuły, śmiesznych szkółek uczących zawodu w dwa miesiące

Wojtek 2017-12-06 19:04:25

Sytuacja dynamicznie się zmienia, bo zachęcają kobiety do informatyki z każdej możliwej strony. Głośnych akcji było co najmniej kilka, a gdyby zliczyć jakieś pomniejsze, to pewnie kilkadziesiąt. Była akcja „Dziewczyny na Informatykę” WSEI, „Dziewczyny na Politechniki” na PG, są organizacje typu Rails Girls czy Geek Girls Carrots, które robią darmowe warsztaty… Wszyscy jak jeden mąż chcą przekonać kobiety do branży na IT i jak widać, w końcu się im udaje.

Zeghar 2017-12-06 17:14:58

Nie no, bez jaj. Wspomniane firmy stawiają na kobiety w ramach promowanej przez nie ideologii.