×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w IT: Google, Facebook, NetEnt. Oni stawiają na kobiety

 • Justyna Koc
  jk
 • 6 gru 2017 15:20

Jak podaje szkoła programowania online Kodilla.com, już teraz odsetek kobiet szkolących się na programistki wynosi blisko 28 proc. - i stale wzrasta.

Praca w IT: Google, Facebook, NetEnt. Oni stawiają na kobiety
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Choć nadal 90 proc. programistów to mężczyźni, sytuacja zmienia się dynamicznie.

• Kobiety coraz śmielej wkraczają do IT, zachęcone lukratywną branżą, wynagrodzeniami i benefitami.

• Już teraz odsetek pań szkolących się do pracy w tym sektorze wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, gdyby kobiety były reprezentowane w branży informatycznej tak samo licznie, jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłoby się o 9 mld euro rocznie. Dodajmy, że udział sektora ICT w tworzeniu polskiego PKB to obecnie ok. 8 proc., a według szacunków resortu gospodarki do 2020 r. wzrośnie nawet do 15 proc.

Tak dynamiczny rozwój IT powoduje, że na rynku będzie brakować coraz większej liczby programistów i programistek - jak podaje Komisja Europejska, deficyt specjalistów IT w ciągu najbliższych 4 lat może wzrosnąć do 825 tys. Na szczęście, zainteresowanie pań pracą w tym sektorze rośnie. Jak podaje szkoła programowania online Kodilla.com, już teraz odsetek kobiet szkolących się na programistki wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

Kobiety w IT mają lepiej?

Branża IT jest atrakcyjna tak samo dla mężczyzn, jak i dla kobiet, a jednym z najważniejszych atutów jest oczywiście poziom osiąganego wynagrodzenia. Doświadczeni programiści, niezależnie od płci, zarabiają powyżej średniej krajowej już po kilku latach pracy. Dla przykładu - obecnie 50 proc. programistów znających język JavaScript odbiera wynagrodzenie od ok. 3,8 do 8 tys. zł brutto miesięcznie, jak podaje raport Sedlak&Sedlak. Dla specjalistów pracujących w branży kilkanaście lat, górne granice wynagrodzenia są takie, jak w Europie Zachodniej i USA, czyli dochodzą do setek tysięcy euro rocznie.

Praca w branży IT daje poczucie bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że Polska, jak i cała Europa, wciąż zmaga się z deficytem programistów. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku zabraknie w Europie około 825 tys. specjalistów od IT. Szczególnie poszukiwani na rynku pracy są specjaliści konkretnych technologii, np. javaScript developerzy czy java developerzy. Najczęściej negocjują oni umowy z jak najkrótszym okresem wypowiedzenia, bo wciąż dostają nowe oferty pracy. Większe doświadczenie w branży otwiera też wiele możliwości, nie tylko finansowych. Coraz częściej programiści pracują zdalnie, a taka forma pracy jest bardzo atrakcyjna dla kobiet wychowujących dzieci.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Praca w IT: Google, Facebook, NetEnt. Oni stawiają na kobiety

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • To jest ściema 2017-12-07 17:40:47

  Obecnie już jest nadmiar młodych programistów, firmy mogą przebierać w setkach ogłoszeń, korzystna sytuacja dla doświadczonych specjalistów już za dwa trzy lata powinna się mocno ochłodzić. Poza tym w. Innych branżach też już się zarania podobnie, ni o nich nie piszą bo tam nie ma płacących za artykuły, śmiesznych szkółek uczących zawodu w dwa miesiące

 • Wojtek 2017-12-06 19:04:25

  Sytuacja dynamicznie się zmienia, bo zachęcają kobiety do informatyki z każdej możliwej strony. Głośnych akcji było co najmniej kilka, a gdyby zliczyć jakieś pomniejsze, to pewnie kilkadziesiąt. Była akcja „Dziewczyny na Informatykę” WSEI, „Dziewczyny na Politechniki” na PG, są organizacje typu Rails Girls czy Geek Girls Carrots, które robią darmowe warsztaty… Wszyscy jak jeden mąż chcą przekonać kobiety do branży na IT i jak widać, w końcu się im udaje.

 • Zeghar 2017-12-06 17:14:58

  Nie no, bez jaj. Wspomniane firmy stawiają na kobiety w ramach promowanej przez nie ideologii.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA