PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w IT bezskutecznie człowieka, a luka rośnie. Cała Europa będzie przerabiać pracowników na informatyków?

Jubileuszowy szczyt w Rzymie miał też inny wymiar niż drugorzędne tematy dotyczące tego gdzie stała, jak była ubrana Zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej (KE) za trzy lata (2020) we Wspólnocie będzie potrzeba od 500 do 700 tysięcy informatyków, tylko w ICT. By sprostać temu zadaniu w Rzymie na szczycie UE zaproponowano rekomendacje dla stolic europejskich. W trzy lata nie uda się wykształcić potrzebnej kadry, stąd programy szkoleniowe - po 6 miesięcy intensywnych kursów informatycznych.

Praca w IT bezskutecznie człowieka, a luka rośnie. Cała Europa będzie przerabiać pracowników na informatyków?
Przemysł 4.0 wymusi na gospodarce i edukacji wypracowanie nowych modeli kształcenia kadry informatycznej. Unia chce skrócić sobie drogę oferując np. ukierunkowane szkolenia dla już pracujących. (fot.:unsplash.com)
REKLAMA

• Nadal będzie rosło zapotrzebowanie na dobrych informatyków. Co więcej Komisja Europejska (KE) ocenia, że nie zdążymy z ich szkoleniem.

• W związku z powyższym komisarz Andrus Ansip zaproponował, by zamiast szkolić od podstaw skupić się na doedukowaniu już pracujących.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W Polsce, jak ocenia Ministerstwo Rozwoju, liczba zatrudnionych w IT też skoczy bardzo mocno.

Wraz z jubileuszowym szczytem Unii Europejskiej w Rzymie Komisja Europejska (KE) przygotowała nowe zalecenia dla krajów członkowskich. Ich osią jest przemysł 4.0, w który Wspólnota wchodzi coraz szybciej. Przez to pojęcie rozumie się ewolucję, a dla niektórych rewolucję, nowych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, Big Data czy Internet rzeczy.

Komisja Europejska, dostrzegając wyzwanie jakie ta zmiana przyniesie, zdecydowała się wypracować wytyczne edukacyjne dla krajów. Z informacji, do których dotarł (między innymi) ItalyEurope24 wynika, że Komisja Europejska położy nacisk na zdolności informatyczne w edukacji młodego pokolenia, problem w tym, że specjaliści potrzebni są już teraz.

Na co liczy UE?

Z danych przedstawionych przez Komisję wynika, że tylko 3,6 proc. europejskich pracowników może pochwalić się zdolnościami informatycznymi, technicznymi na wysokim poziomie, a 56 proc. Europejczyków w ogóle może powiedzieć o sobie, że posiadają podstawową wiedzę i zdolności informatyczne. Co sugeruje znaczny niedobór kadr, z jakim już się borykamy na starym kontynencie.

Wyzwaniem będzie rok 2020. Jeśli wierzyć prognozie KE, rozwój technologii stworzy od 500 tysięcy do nawet 700 tysięcy miejsc pracy w całej Unii i to tylko w sektorze komunikacji cyfrowej, w informatyce ma być znacznie więcej. Liczba ta może nawet przekroczyć kilka milionów. Dzielące nas od tego roku trzy lata to za mało, by wykształcić potrzebnych specjalistów.

Najbardziej będzie brakować pracowników IT z zakresu programowania aplikacji, analizy Big Data, analizy mediów społecznościowych, projektantów sieci informatycznych, czy też specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w IT bezskutecznie człowieka, a luka rośnie. Cała Europa będzie przerabiać pracowników na informatyków?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA