Praca czy zainteresowania - jak wybrać studia?

Przyszłoroczni maturzyści stoją przed trudnym wyborem. Do 30 września muszą złożyć wstępne deklaracje maturalne, co ma wpływ na wybór przyszłych studiów. Czym powinni się kierować, jeśli chcą zaistnieć na rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca czy zainteresowania - jak wybrać studia?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 wrz 2015 8:28


- Podczas podejmowania decyzji o wyborze studiów trzeba oczywiście wziąć pod uwagę uwarunkowania rynkowe. Jeśli jednak wybierzemy najpopularniejszy kierunek, który nie będzie nas interesował, nie odniesiemy sukcesu. Pamiętajmy, żeby sugerować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami, talentami, charakterem i temperamentem – radzi Iwona Centka, doradca zawodowy z Instytutu Rozwoju Osobistego Sens.

Niebagatelną rolę odgrywają również finanse oraz dojrzałość emocjonalna przyszłego studenta, który na czas nauki niejednokrotnie musi opuścić rodzinne miasto, a czasem – nawet i kraj.

Jeśli nastolatek deklaruje, że jest gotowy mniej zarabiać, ale chce robić to, co go pasjonuje, rodzice powinni pozwolić mu na samodzielny wybór. Należy też zrozumieć ewentualne zrobienie rocznej przerwy czy zmianę studiów.

Tytułomania

- Nie ma sensu kontynuować studiowania kierunku, który nie spełnia oczekiwań – stwierdza ekspertka.

Co zrobić, jeśli nie możemy się zdecydować pomiędzy kierunkami? Czy studiowanie dwóch równocześnie to dobry pomysł? To zależy od naszych zainteresowań oraz wytrwałości. Jeżeli wierzymy, że drugi kierunek uzupełni ten pierwszy i zwiększy nasze szanse na rynku pracy, warto spróbować. Jeśli jednak robimy kolejne kursy tylko po to, by otrzymać dyplom, szkoda naszego czasu.

- Tytułomania nie jest dobrze widziana przez pracodawców, tym bardziej że polskie studia nie przygotowują dobrze do pracy. O wiele cenniejsze są praktyczne umiejętności, doświadczenie i konsekwentne zmierzanie w wybranym kierunku – tłumaczy ekspertka. Mimo tego studia wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.