PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Powstanie akademia, której nie chcą naukowcy i akademicy

Sejm przyjął w czwartek ustawę o Akademii Kopernikańskiej. Nowa instytucja ma – według założeń – wzmocnić polską kadrę akademicką i zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Przeciwko jej powołaniu wystąpiło środowisko akademickie i naukowe oraz opozycja.

  • Autor: PAP/JP
  • 28 kwi 2022 14:52
Powstanie akademia, której nie chcą naukowcy i akademicy
(fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów, 217 było przeciwko, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
  • Mowa o prezydenckiej ustawie o Akademii Kopernikańskiej. Według pomysłodawców nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększać jej konkurencyjność.
  • Wniosek o odrzucenie ustawy zgłosiły KO, Polska 2050 i PPS. Przepadł w głosowaniu.

Przepadły też poprawki zgłoszone prze Polskę 2050. Zakładały one skreślenie przepisów o utworzeniu Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. Poseł Wojciech Maksymowicz uzasadniał wcześniej w czasie prac w komisji, że zwłaszcza zapisy o utworzeniu wydziału medycznego w Olsztynie są "absolutnie irracjonalne". Podczas debaty w środę mówił, że pomysł powołania szkoły spotkał się z krytyką wszystkich znaczących środowisk związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekonywała w czasie środowej debaty w Sejmie, że ustawa jest "bez wątpienia polskiej nauce potrzebna" i była opracowana we współpracy z MEiN. Głównym celem ustawy - jak mówiła - ma być zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej. "Projekt ustawy zakłada i określa reguły finansowania Akademii Kopernikańskiej. W żaden sposób nie jest celem tej ustawy pozbawienie środków finansowych innych instytucji naukowych" - zapewniła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Autorzy regulacji podnoszą, że jej celem jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Akademia miałaby realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród kopernikańskich czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.

Zgodnie z ustawą Akademię będzie tworzyło sześć Izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych i Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie akademia, której nie chcą naukowcy i akademicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA