PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powstała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji

  • Autor: pap
  • 22 lis 2022 14:45

To rada, która ma patrzeć w przyszłość, choć jej zadaniem jest też dokonywanie diagnozy stanu obecnego: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki - mówił prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady ds. Szkolnictwa Wyższego Nauki i Innowacji.

Powstała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA

Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent na pierwszym posiedzeniu rady podziękował jej członkom, że na zasadach pełnej dobrowolności i de facto wolontariatu podjęli pracę na rzecz Rzeczypospolitej.

Podkreślił, że "rozwój polskiej nauki dla rozwoju Polski jako takiej odgrywa znaczenie wręcz fundamentalne". "Nauki nie tylko w znaczeniu nauki jako działań badawczych, także nauki jako procesu nauczania, procesu edukacji młodzieży, już dorosłej, bo mówimy w tej chwili o szkolnictwie wyższym" - dodał.

Czytaj także: Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy. Będzie bardzo źle?

"Czy sytuacja jest dobra? Gdyby sytuacja była, to byśmy nie reformowali polskiej nauki. Sytuacja na pewno wymaga naprawy (...), nie wspominając już o tym, że sposób uprawiania nauki wymaga systematycznego rozwoju, uwzględniania nowych trendów i tego, co sama nauka wymyśliła" - podkreślił prezydent.

"Rada jest częścią Narodowej Rady Rozwoju. Dla mnie jest radą, która ma patrzeć w przyszłość. To jest jej zasadnicze zadanie. Oczywiście bardzo ważnym zadaniem jest dokonywanie diagnozy stanu obecnego" - zauważył.

Stąd - jak mówił - cały szereg zadań i pytań: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy dobrze promujemy tych, którzy są innowacyjni, czy akty polityki innowacyjności i rozwoju w sposób właściwy realizują swe zadania i wreszcie czy reforma szkolnictwa wyższego, przeprowadzona w ostatnich latach w sposób właściwy kształtuje model polskiej nauki, czy wymaga istotnych korekt.

Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji.

Czytaj także: Bezrobocie i płace w Polsce - prognoza analityków banku ING

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Powstała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2022-11-23 11:59:32

    Każdy z nas patrzy w przyszłość ... z trwogą. Jeżeli rządzący myśla, że dając stołki ludziom, żeby głosowali na nich jest skuteczne to sie niestet mogą zdziwić. 500+ też biorą wszyscy, a jednak duża część nie głosuje. Ciekawe czy klną pod nosem biorąc te 500+ ;) Tworzenie rad nie jest sposobem naprawy, ale rzeczywiste działania.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA