PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Powstaje nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

  • Autor: PAP/RAF
  • 28 maj 2022 11:47

O wpływie zmian klimatycznych na rolnictwo, leśnictwo czy energetykę będą się uczyć studenci inżynierii ochrony klimatu – nowego kierunku wprowadzanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP). Uczelnia w środę (1 czerwca) rozpocznie rekrutację na nowy rok akademicki.

Powstaje nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
(Fot. facebook.com/uppoznanofficial)
REKLAMA

Biuro prasowe uczelni poinformowało, że nowy kierunek studiów został stworzony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Studenci będą uczyć się m.in. oceny śladu węglowego i wodnego procesów produkcyjnych, techniki monitorowania atmosfery, adaptacji gospodarki wodnej gleb do zmian klimatycznych czy sposobów łagodzenia skutków zmian klimatu w rolnictwie.

Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej prof. dr hab. Klaudia Borowiak zaznaczyła, że wśród naukowców wykładających na UPP jest dwóch współautorów raportu klimatycznego Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), który został uhonorowany nagrodą Nobla w 2007 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Prof. Zbigniew Kundzewicz i prof. Piotr Tryjanowski będą wykładowcami na tworzonym kierunku. Wybór wydziału, który jest liderem kierunku też nie jest przypadkowy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej działają prężnie jednostki, które prowadzą badania w zakresie skutków zmian klimatu na środowisko - w tym wodę, krajobraz, glebę, las - łagodzenia wpływu energetyki i innych działów gospodarki na klimat, zastosowania technicznych metod w ograniczaniu wpływu budownictwa na środowisko i klimat - opisała Borowiak.

Czytaj też: PAIH prowadzi 12 projektów, których celem jest relokacja firm z Ukrainy do Polski

Jeden z twórców programu nowego kierunku studiów prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii ocenił, że Europejski Zielony Ład w perspektywie najbliższych dziesięcioleci będzie kształtować rozwój Polski. "A do realizacji celów wyznaczonych przez ten program niezbędna jest szeroka wiedza teoretyczna i praktyczna, którą dysponować będą nasi absolwenci" - zapewnił.

- Cały proces kształcenia to grupa ścieżek, po przejściu których student będzie miał wiedzę niezbędną do rozumienia procesów w skali globalnej oraz działań w skali lokalnej. Możemy tu wspomnieć np. o adaptacji miast oraz terenów pozamiejskich do zmiany klimatu, ale również o zarządzaniu procesami transformacji, jakim podlegać będą zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa w naszym kraju - dodał Chojnicki.

Według zapowiedzi absolwenci nowego kierunku będą mogli znaleźć pracę m.in. w firmach zajmujących się audytem planów i strategii adaptacji i przeciwdziałania zmianie klimatu, w przedsiębiorstwach projektowych oraz wykonawczych zajmujących się pracami inżynieryjnymi w dziedzinie kształtowania i zarządzaniem środowiskiem oraz w administracji i instytucjach odpowiedzialnych za kształtowanie zasobów środowiska.

Proces rekrutacji chętnych do studiowania na UPP w nowym roku akademickim rozpocznie się w środę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaje nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA