PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Posłowie PiS chcą większego wpływu MON na klasy mundurowe

Grupa połów PiS złożyła w Sejmie projekt zmierzający do tego, by klasy mundurowe w szkołach ponadpodstawowych działały według wytycznych określonych przez MEN i MON, tak by kształcenie w tych klasach było zorganizowane systemowo, jak ma to miejsce w przypadku klas sportowych.

  • Autor: PAP/AH
  • 19 cze 2019 16:40
Posłowie PiS chcą większego wpływu MON na klasy mundurowe
Pierwszą klasę wojskową zorganizowano w 2001 r. Powstawanie klas mundurowych wspiera MON. Fot. Archiwum
REKLAMA
  • Pierwszą klasę wojskową zorganizowano w 2001 r.
  • Powstawanie klas mundurowych wspiera MON.
  • Jednak obecnie, mimo współpracy, resort obrony nie ma realnego wpływu na to, w jaki sposób prowadzi się zajęcia w klasach mundurowych.

Projekt nowelizacji Prawa oświatowego złożony przez grupę posłów PiS dotyczy wprowadzenia przepisów umożliwiających ustawowe określenie funkcjonowania oddziałów przygotowania wojskowego - tzw. wojskowych klas mundurowych.

Jak zapewniła posłanka Anna Siarkowska, wnioskodawca projektu, był on konsultowany z resortem obrony, a także z resortem edukacji. W jej ocenie "nie ma ryzyka", że Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Edukacji Narodowej mogłyby chcieć wprowadzić w życie inne przepisy, konkurencyjne wobec zgłoszonej poselskiej inicjatywy. Siarkowska stwierdziła, że projekt powstał, bo "posłowie interesowali się tematem klas mundurowych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie Siarkowskiej projektowana nowelizacja nie wprowadza "rewolucji" w funkcjonowaniu klas mundurowych, a jedynie je systematyzuje pozwalając na funkcjonowanie klas mundurowych na zasadach podobnych do klas sportowych.

Posłowie w uzasadnianiu do projektu przypominają, że "koncepcja "klas wojskowych" pojawiła się w 2000 r. i była "eksperymentem pedagogicznym", który po fazie testów miał zakończyć się wprowadzeniem do porządku prawnego rozwiązania systemowego". Pierwszą klasę wojskową zorganizowano w 2001 r. Powstawanie klas mundurowych wspiera MON.

"Pomimo intensywnej współpracy resort nie ma realnego wpływu na to, w jaki sposób prowadzi się zajęcia w klasach mundurowych. W świetle obowiązującego prawa resort może oferować pewien zakres wsparcia (np. pomoc w realizacji zajęć, programy szkolenia młodzieży, szkolenie nauczycieli), ale nie może określać standardów i egzekwować ich spełniania. Doświadczenie pokazuje, że nie wszystkie placówki prowadzą zajęcia na satysfakcjonującym - z punktu widzenia działań obronnych - poziomie" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Zaznaczono w nim, że "kolejnym problemem jest zbyt mała liczba godzin do dyspozycji nauczycieli", a "edukacja wojskowa w ramach innowacji jest prowadzona przeważnie w godzinach pozostających w dyspozycji dyrektora szkoły jako rozszerzenie przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłowie PiS chcą większego wpływu MON na klasy mundurowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA