Posłowie nieufni w sprawie asystentów w szkołach: "znajomy wójta zarobi więcej niż nauczyciele"

Efektem wprowadzenia w życie przepisów o asystentach nauczyciela będzie podział grona pedagogicznego na nauczycieli gorszych i lepszych – obawia się Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Posłowie nieufni w sprawie asystentów w szkołach: "znajomy wójta zarobi więcej niż nauczyciele"

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Bartosz Dyląg)

www.portalsamorzadowy.pl

7 mar 2014 19:26


Sejmowa podkomisja dyskutowała w czwartek o projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa Platformy Obywatelskiej, który zakłada możliwość zatrudniania w szkołach osób wspierających pracę nauczycieli. Podkomisja zaproponowała, by osoby wspierające nauczycieli w szkołach podstawowych zastąpić asystentami nauczycieli. W przeciwieństwie do nauczycieli mieliby oni być zatrudniani na podstawie kodeksu pracy. Zdaniem opozycyjnych członków podkomisji ta zmiana w nazewnictwie nie zmienia istoty problemu związanego z nowa kategorię osób pracujących w szkołach. Asystenci nauczycieli będą musieli mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciel uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie kodeksu pracy. Ich wynagrodzenie ma być nie wyższe niż nauczyciela dyplomowanego.

Czytaj też: Chcą wprowadzić nowy zawód - asystent nauczyciela

To obejście karty nauczyciela?

Artur Ostrowski z SLD obawia się, że samorządy szukając oszczędności będą zastępować nauczycieli zatrudnionymi na podstawie Karty Nauczyciela, asystentami nauczyciela pracującymi w oparciu o kodeks pracy.

Zdaniem Marzeny Wróbel z Solidarnej Polski rozwiązania proponowane przez PO mogą być niekonstytucyjne, ponieważ zakładają nierówność pracowników wobec prawa.

Wróbel podkreśliła, że efektem wprowadzenia w życie przepisów o asystentach nauczyciela będzie podział grona pedagogicznego na nauczycieli gorszych i lepszych. W pierwszej grupie będą pariasi z najniższą możliwą stawką wynagrodzenia, w drugiej - nauczyciele właściwi.

Cały artykuł czytaj tutaj

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.