×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego w związku z rezygnacją rektora

  • Autor: PAP/AT
  • 30 wrz 2020 12:13

Z udziałem prorektorów oraz przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej odbyło się we wtorek (29 września) posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego. Powodem spotkania było rezygnacja Jerzego Gwizdały z funkcji rektora UG.

Posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego w związku z rezygnacją rektora
Uniwersytet Gdański (fot. wikipedia.org/Tomasz Sienicki/tsca)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Celem posiedzenia było omówienie aktualnej sytuacji związanej z rozpoczęciem nowego roku akademickiego oraz ustalenie harmonogramu działań zmierzających do jak najszybszego wyboru nowego rektora UG.
  • Przewodniczący UKW przedstawił na posiedzeniu plan działań. Wśród nich jest m.in. wybór kolegium elektorów, stwierdzenie wygaśnięcia mandatu rektora oraz wyznaczenie terminu zgłaszania kandydatów. Później wszczęta zostanie procedura wyboru nowego szefa uczelni.
  • W czasie posiedzenia omówiono również kwestię dotyczącą wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w związku z zarzutami o naruszenie praw autorskich, kierowanymi wobec Jerzego Gwizdały.

Jak poinformowała rzecznik prasowa uczelni Beata Czechowska-Derkacz celem posiedzenia było omówienie aktualnej sytuacji związanej z rozpoczęciem nowego roku akademickiego oraz ustalenie harmonogramu działań zmierzających do jak najszybszego wyboru nowego rektora UG.

Wyjaśniła, że przewodniczący UKW przedstawił na posiedzeniu plan działań. Wśród nich jest m.in. wybór kolegium elektorów, stwierdzenie przez przewodniczącego tego gremium wygaśnięcia mandatu rektora oraz wyznaczenie przez Radę UG terminu zgłaszania kandydatów. Później wszczęta zostanie procedura wyboru nowego szefa uczelni.

Czechowska-Derkacz przekazała, że w czasie posiedzenia omówiono również kwestię dotyczącą wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w związku z zarzutami o naruszenie praw autorskich, kierowanymi wobec Gwizdały. Wyjaśniła, że "dalsze działania w tej sprawie będą podejmowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który posiada kompetencje w zakresie postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów uczelni publicznych".

Prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Jerzy Gwizdała zrezygnował w poniedziałek z funkcji rektora tej uczelni. W rezygnacji powołał się na pogarszający się stan swojego zdrowia.

W ostatnim numerze miesięcznika "Forum akademickie" ukazał się tekst Marka Wrońskiego, który zarzucił rektorowi UG, iż ten dopuścił się licznych plagiatów. Wroński poinformował w swoim materiale, że wiosną ub.r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów pozytywnie zaopiniowała starania Gwizdały o przyznanie mu tytułu profesora, kilka miesięcy później wszczęła jednak procedurę zmierzającą do unieważnienia własnego postępowania. Zdaniem Wrońskiego przyczyną było wykrycie przypadków plagiatów dokonanych przez Gwizdałę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego w związku z rezygnacją rektora

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA