Pora na seniorów: 280 mln zł na wspieranie aktywności osób starszych

280 mln zł, tyle Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na wspieranie aktywności osób starszych do 2020 roku. Organizacje mogą się starać o dofinansowanie w wysokości nawet 200 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pora na seniorów: 280 mln zł na wspieranie aktywności osób starszych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 paź 2014 9:30


- Osoby starsze są potrzebne społeczeństwu do przekazywania wiedzy czy kształtowania właściwych relacji rodzinnych i międzypokoleniowych - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Czytaj też: Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25 proc. ludności polskiego społeczeństwa, a prognoza ludności na lata 2008–2035 opracowana przez GUS wskazuje, że najbliższe lata będą cechowały się przyrostem ludności w najstarszych grupach wieku (tzw. pokoleniu stulatków). Szacuje się, że w roku 2030 liczba osób w wieku 85 lat i więcej może sięgać prawie 800 tysięcy.

Czytaj też: Trudne życie emeryta

- Wydłużenie życia to jedno z wyzwań, z którym jako społeczeństwo musimy się zmierzyć. Z jednej strony powinniśmy chronić seniorów, ale z drugiej starać się zapewnić im różne aktywności. Musimy przede wszystkim zapobiec wykluczeniu społecznemu osób starszych - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

ASOS to jeden z programów resortu, który wpiera aktywność starszych osób. W 2014 roku ministerstwo przeznaczyło na niego 40 mln zł. W sumie do 2020 roku będzie to 280 mln zł.

- Program ASOS to jeden z niewielu programów dotacyjnych w Polsce, który w tak silnym stopniu kładzie nacisk na integrację społeczną. Jako organizacja pozarządowa tworzona przez młodych artystów i aktywistów, w Programie ASOS znaleźliśmy dla nas szansę na realizację działań międzypokoleniowych - mówi Danuta Bień, manager Teatru Nowego w Krakowie, który w ramach wsparcia z ASOS organizuje IV edycję projektu „60+ Nowy Wiek Kultury”.

W 2014 roku największym zainteresowaniem cieszył się Priorytet II - Edukacja osób starszych. Najwięcej ofert złożyły organizacje z województw: mazowieckiego (410), małopolskiego (267), dolnośląskiego (243), śląskiego (200).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.