Ponad połowa firm nie płaci pensji stażystom

Jak wynika z badań GoWork.pl ponad połowa pracodawców w Polsce zatrudnia stażystów. Niestety coraz częściej staże postrzegane są nie jako szansa, ale pułapka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad połowa firm nie płaci pensji stażystom

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lis 2015 12:07


"Kolejny staż bez szans na pracę, ale lepsze to niż siedzenie w domu", "Gdyby nie stażyści ta firma by padła. Jedni odchodzą, przychodzą kolejni i interes się kręci" - na forum opinii GoWork.pl jest mnóstwo takich komentarzy.

Niestety coraz częściej staże postrzegane są nie jako szansa, ale pułapka. – Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że z wsparcia stażystów korzysta ponad połowa firm (50,95 proc.). Najczęściej na taką współpracę decydują się duże korporacje (58,9 proc.) oraz firmy zatrudniające od 50 do 100 pracowników (50,2 proc.) Im mniejsze podmioty, tym rzadziej wdrażają programy umożliwiające zdobywanie wiedzy i doświadczenia w ich firmie - wyjaśnia Kamila Małocha, przedstawicielka GoWork.pl.

Bezpłatne staże

Chodź 45 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że staże w ich firmach są płatne, im mniejsza firma tym mniejsza szansa na to, iż oprócz doświadczenia młodzi pracownicy zyskają też pieniądze. Najlepiej jest w organizacjach zatrudniających powyżej 100 pracowników, gdzie na zapłatę może liczyć niemal 51,5 proc. osób (w małych firmach ten współczynnik wynosi 15 pkt. procentowych mniej).

Średnio, nieco ponad jedna czwarta pracodawców deklaruje, że staże organizowane przez ich firmę mają na celu przeszkolenie nowego pracownika, wdrożenie go w specyfikę firmy i docelowo nawiązanie stałej współpracy. 14 proc. z nich twierdzi, że po tym próbnym okresie wdrażania zatrudnia większość z osób.

Staż bez szansy na dalszą współpracę

Zdecydowana większość firm (60,25 proc.) nie decyduje się na dalszą współpracę ze stażystami lub zatrudnia jedynie nielicznych. Najgorzej jest w małych przedsiębiorstwach, w których liczba pracowników nie przekracza 10 osób. Ponad 46 proc. stażystów nie ma tam co liczyć na nawiązanie dalszej współpracy.

– To bardzo istotny problem, a jak wynika z opinii na naszym portalu, niestety także dość powszechny. Są firmy, które traktują stażystów jak „darmowych pracowników”, wykorzystują to, że nie mają obowiązku zawarcia z nimi dłuższej umowy po zakończeniu szkolenia – mówi Kamila Małocha, przedstawicielka GoWork.pl.

*W ankiecie GoWork.pl wzięło udział ponad 7 tys. przedstawicieli firm (różnego szczebla). Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.